zijne leerlingen al dan niet voldoen zullen. Wij geven toe, dit oordeel kan bij sommigen twijfelachtig zijn; maar er komen vele jongelingen tot het examen op, waarmee het zóó jammerlijk gesteld is, dat bij hen toch voorwaar die twijfel niet bestaan kon. Dat is het juist, wat wij wenschen legen te werken; dat is het, waartoe wij de hulp der on derwijzers en der ouders inroepen. Bovendien de graden van twijfelachtigheid zijn rekbaar, en de onderwijzer moet ze vooral niet te ver uitrekken; hij moet wél voor oogen houden hetgeen wij boven zeidenrvie slechts ten halve voorbereid is, kan het onderwijs op de Akademie niet vol gen, en dat bewustzijn onderdrukt zijn zedelijk gevoel. Maar men is bij die Akademie ook zoo streng;" zoo hoor ik mij tegenwerpen. Ja die strengheid, hoe ook met billijkheid gepaard, heeft haar reeds vele, zeer vele vijanden berokkend. De tegenstand, dien ze nog zoo vaak ontmoet, is vooral het uitvloeisel van die strengheidde afkeuring, welke zij van sommige zijden ondervindt, is het gevolg dei- hij vele personen gekrenkte eigenliefde over het afwijzen of zilten blijven hunner zoons. Het zou der Akademie veel gemakkelijker wezen minder streng te zijn, minder naauw- lettend toe te ziende nadeelige gevolgen zouden zich dan echter reeds spoedig openbaren het onderwijsdat er eene gewenschte hoogte bereikt heeft, zou weldra beneden het middelmatige afdalen, en ofschoon dit aanvankelijk aan 't. oppervlakkig oog ontsnappen zou, het zou niettemin een gevoelig verlies voor Leger en Vloot zijn. Naar die streng heid der Akademie regelt zich het gehalte dergenen, die er wenschen toegelaten te wordenen zoodra zij losgelaten wordt, daalt dat gehalte zoodanig, dat het Akademisch on derwijs zelf denzelfden dalenden gang moet volgen. Ten slotte merken wij nog opdat bij het examen dei- Aspiranten dit jaar eene kleine afwijking plaats had van 'tgeen vroeger gebruikelijk was. Het geneeskundig onderzoek door de daarmee belaste commissie ging het geestelijk on derzoek vooraf, en degenen, die het beklagenswaardig 011-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1855 | | pagina 68