2 hunne vijanden niet meer dan een tiende gedeelte dier magt tegen steil enmaar hunne oude dapperheid, door de vrij heidsliefde ten hoogsten top gevoerd, en de misslagen hun ner tegenstanders, deden hen de zege behalen in den strijd, die den 28slcn September 1548 in de omstreken van Stavoren en van het Klooster van Sl. Odulf voorviel. Tegenwind en verkeerde beschikkingen verdeelden de vlootdie het llollandsche leger over de Zuiderzee naar den Friesehen wal overbragtzoo dat de verschillende afdeelingen van dat leger niet gelijktijdig en vereenigdmaar ieder op zich zelve, ontscheepten. Eene eerste afdeeling, door den zoon van den Graaf van Bi.ois aangevoerd, landt, trekt dadelijk voort, en bemagtigt de Kerk van het St. Odulf s Klooster; maar de stormklok heeft zich alom doen lioorenen het Friesche landvolk, met knods en spiets en bijl gewapend, werpt zich dadelijk met woede op zijne vijanden, en ver slaat die geheel en al. Graaf Willem, onbewust van die nederlaag, komt daarop aan wal; en, hoezeer nog slechts 800 ridders en lijfwachten bij zich hebbende, trekt luj, door zijn ongeduld aangespoord, dadelijk verder het land in met die kleine schaar, die haren togt leckenl door het ver branden van de woningen der dorpelingen. De Friezen, opgewonden door de reeds behaalde zege, snellen dien nieuwen vijand tegen; en hoezeer Hollands Graaf, on versaagd zijne vijanden te gemoet rijdende, dadelijk een hunner edelen ter neder velt en daarna als de dapperste rid der den strijd voertmoet hij toch eindelijk bezwijken voor de overmagt zijner vijanden, die als bijen om hem heen- zwermen en hem aan alle zijden omgeven: hij valt, de bijl van een Fries slaat hem het hoofd van den romp en met hem vallen alle zijne ridders en volgelingen. Later aanko mende afdeelingen ondergaan hetzelfde lot; en men beweert dat op dien dag - in de herinneringen der overwinnaars her dacht onder den naam van den Frieschen Lieve-Vrouwendag niet minder dan 18000 Hollanders, waaronder 240 edelen van hoorn: geboorte, door het staal hunner vijanden werden

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1855 | | pagina 88