3 verslagen of vlugtende den dood vonden in de moe rassen. Zoodanig was de dood van Graaf Willem IV geweest, na ecne halve eeuw tijds nog tot schande gerekend aan een zijner nazaten. De Graaf van Oostervant wendt zich tol zijn vader, lierigt den hoon hem aangedaanen smeekt hem in de gelegen heid te worden gesteld om dien hoon uit te wisschen en de schim van hun gesneuvelden voorzaat door de verovering van Friesland te verzoenen. Ilertog Albrecht bewilligt in die bedewelke hem uitbreiding van heerschappij in de toe komst doet zien; hij roept zijn zoon terug, herstelt hem in zijne gunst, en spant onvermoeid alle krachten in om een leger bijéén te brengen welks sterkte en zamenslelling de onderwerping van Friesland niet twijfelachtig moeten maken. De zondag na Maria-Hemelvaart (15 Augustus) van het jaar 1396, is de heirmagt des Ilertogs vereenigd in Enk- huizen, toenmaals eene groote, blocijende koopstad. In dien men de opgaven der oude schrijvers gelooven mag, dan zou die legermagt niet minder dan 180000 man hebben getelddie op 5000 groote en 400 kleine schepen naar Friesland moesten worden overgevoerd. Die getallen komen fabelachtig voor ten minsten wat het getal der schepen be treft hoezeer het bekend isdatwat men toen onder de groote schepen" rekendetegenwoordig niet in het minste aanspraak zou kunnen maken op die benaming; Schotavus, alsof hij dien twijfelgeest bij zijne lezers voorzag, voegt er dan ook bij: Sulcken vloot is, voor noch naein dese plaetsen niet gezien." De opgegeven sterkte van het leger is nog beter als juist aan te nemen, wanneer men daarbij opmerkt, dat niet Holland, Zeeland, en Henegouwen alleen, dit leger hadden op de been gebragt, maar dat men daartoe troepen had doen werven niet slechts in al de Nederland- sche gewesten, maar ook in Duitschland, in Engeland en in Frankrijk. Ilertog Albrecht zelf voerde die legermagt aan drie zijner zonen, waaronder de Graaf van Oostervant, ver-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1855 | | pagina 89