9 overal waar gestreden werd, deden de Friezen hun helden arm ontzien. Maar niet enkel om zijne gaven als oorlogsman werd Ju- winga tot Potestaat verkozenhij had die schitterende on derscheiding ook daaraan te dankendat hij den roem had een reglvaardig, bezadigd en onpartijdig man te zijn, - zoo als een goed Regent dit wezen moet. Het geslacht der Juwinga's was de partij der Vellcooperrs toegedaan; toch schijnt het dat de Scliieringersnog meer dan hunne te genstanders de verkiezing van dien man hebben doorge dreven,een duidelijk blijk van de achting en het vertrou wen die hij zijnen Iandgenoolen inboezemde. Juwinga, onderrigt van het reusachtige der strijdkrachten, die aan de Ilollandsche kust zamenlrokken om Friesland te overheerenoordeelde dat het roekeloos zou zijn dien zoo overmagligen vijand regtstreeks het hoofd te biedendade lijk een grooten veldslag te leverenzulk een veldslag kon niet anders dan noodlottig uitvallen voor de Friezen, wier leger in getalsterkte niet het zesde gedeelte van dat des vijands uitmaakte, en bovendien grootendeels uit landvolk bestonddat wel dapper en krijgshaftigmaar slechter ge wapend en minder geoefend was dan de edelen en ridders van Hertog Aldreciit en hunne volgelingen. De Potestaat stelde daarom voor, eenen veldslag te ontwijken en het leger te verdeelen binnen versterkte steden en schansen wier belegering tijd zou doen verliezen en de krachten des vijands te niet doen gaan. Dit oorlogsplan, door Juwisga voorgesteld, was wel het verstandigste dat de Friezen konden volgenhet was even zeer geëigend voor den gronddien zij bewoondenals tegen den vijand, dien zij bestreden. Het Friesland van onze dagen, overal met uitmuntende wegen doorsneden, kan onmogelijk een denkbeeld geven van wat dat land vóór vier of vijf eeuwen was: toenmaals was het met meirenmoe rassen en bosschen overdekthet was een doorsneden grond op vele plaatsen onbruikbaar voor groote legers; de wegen

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1855 | | pagina 95