12 welke, om niet afgesneden te worden, toen genoodzaakt zijn terug te gaan op de hoofdmagt. liet Ilollandsche leger rukt nu voorwaarts; en op een vlak en open veld bij Schoterzijl heeft den 29"°" Augustus 1306 de ontmoe ting van de beide legers plaats. De Friezen zijn de aanvallers; hun ongeduldige moed luistert niet naar de vermaningen, die Jowinga hun nu nog doeten in drie groole massa's verdeeld de Phalanxen der ouden gelijkende, gaan zij, met uit de kerken gehaalde kruisen en banieren voorop, vol geestdrift den vijand te gemoet. Geheel vooraan is de Potestaat, die het bewijs zal gevendat zijn voorziglige raad niet is toe te schrijven aan vrees voor den dood. Weldra ziet men, met wapperende banieren en onder het geschetter der trompettende reus achtige legermagt des Beijerschen Hertogs naderen. Engel sehen en Henegouwers maken de voorhoede van het Hol- landsche leger uit, en beginnen dadelijk hunne pijlen af te schieten op de slagorden der Friezen; maar slechts kort duurt dit, want de wederzijdsche magten, voorlrukkende worden handgemeen en een bloedige en felle strijd vangt toen aan. Krijgskundige bijzonderheden omtrent dien slag bij Scho terzijl vindt men niet opgeteekend; en het is waarschijnlijk dat daar, even als bij de meeste veldslagen der middeleeuwen, de krijgskunst het minste deel aan de overwinning zal heb ben gehad, die meestal alleen door dapperheid en getal meerderheid werd bepaald. Aan dapperheid ontbrak het hier geen der beide partijen: de Friezen streden met dien mannenmoed, dien zij te allen tijde betoonden en die hier ten top was gevoerd door de overtuiging, dat het hunne dierbare vrijheid gold; en de krijgshaftige Ridders van Hollands Graaf, en dc dappere adel van Frankrijk, En geland en Duilschlandspanden hunne uiterste krachten inbegccrig om roem tc verwervenen ongeduldig en toornig, dat zulk eene kleine magt van ongeoefend landvolk den schok hunner geduchte slagorden durfde afwachten.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1855 | | pagina 98