in Inrigting veldenzonder zich eerst de moeite te geven van haar te leeren kennen. liet moge zonderling klinken, maar het is niettemin waarde Akademie vond steeds hare he vigste tegenstanders en bestrijders onder de personendie haar slechts bij naam kenden, en die dus uit beginsel, vermoedelijk omdat zij de nuttige wetenschap verspreidde, tegen haar waren. Hoe zonderling dit ook klinkehet be vreemdt ons echter niet bijzonder: er is zelfverloochening noodig om te duldendat onze jongeren ons op de baan der ontwikkeling vooruit streven, en om die zelfverlooche ning ten toon te spreidenmoet men althans dermate van het nut der wetenschap doordrongen zijn dat men uit be langstelling in het leger zulk een ontwikkeling in de jongeren duldt; men moet overtuigd zijn, dat het leger er bij winnen zal; men moet beseffen, dat de Officier een zeer ijverig en goed dienaar kan zijn, al heeft hij zijn oordeel door eene veelzijdige kennis ontwikkeld. Bij de Artillerie en Genie nu had men reeds sedert lang hoogen prijs gesteld op eene wetenschappelijke vorming der Officierenmaar bij de Infanterie en Kavallerie was dit begrip nog niet zoo doorgedrongen, al had Willem I er sedert 1815 naar gestreefd; en toen vooral gold bij deze wapens de meening dat de Officieren van de Akademie herkomstig voor hunne praktische dienst al zeer weinig geschikt waren, ci Geleerde luiMijnheer Zoo luidde het bij deze wapens a geleerde lui', maar Soldaat voor geen oortje!" Geleerde lui nu waren het volstrekt niet; dit wordt men niet in vier jaar lijdszelfs waren het geen veelweters in den hatelijken zin van het woord; hij de Akademie toch had men van den beginne af de spreuk van Sokbates gehuldigd a niet die veel weel, is wijs, maar die het nuttige weet." Hel waren namelijk jonge menschendie de wiskunde in zoo ver beoefend hadden als noodig wasom zich bijvoorbeeld op goede gronden juiste begrippen te vormen omtrent de kogel haan en de werking van het geweerslot om de verster kingskunst te kunnen begrijpen, om een terrein behoorlijk

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1856 | | pagina 101