20 hoe noodzakelijk ook, vormt den Officier niet, en naauw- gezette pligtsvervulling blijft in hem een zoo onmisbaar vereischtedal hij bij al zijne kennis ongeschikt wordt zoo hij zich niet tot een slipt en ijverig dienaar vormt. Zoo was hetzoo is het nog zoo zal het blijven maar nog eens de Akademie heeft daaraan geen schuld. Wij hebben gezegddat vooral in den beginne na hare wederoprigting de Akademie zeer weinig sympathie bij het leger ondervond; wij hebben eene der oorzaken van dit ver schijnsel opgenoemddit was echter niet de eenige. Het stelsel van protectie was uithooggeplaatste personendie zoo gaarne hun invloed alléén toereikend achten om zoontjes of beschermelingen vooruit te helpenzagen zich eensklaps van de mogelijkheid beroofd die zoontjes en bescherme lingen in het leger voort te kruijen. Bij de examens der Akademiewij durven het volmondig en zonder eenige be denking verklarenwordt geen aanzien des persoons gebruikt. Protectie is mogelijk, waar de zaak van één persoon afhangt; zij wordt onmogelijk of althans zeer moeijelijkwanneer de beslissing aan een geheel ligchaam overgelaten is, en dit is bij alle examens het geval. Wanneer de zoon van eene onbemiddelde en onbekende weduwe door zijne kennis en zijnen aanleg uitmuntte boven den zoon eens Ministersdan werd aan den eersten de voorkeur gegevenwie niet aan de eischen van het Aspiranten-examen voldeedwerd niet toegelaten al bewoog zijn vader hemel en aardewie bij de examens van overgang niet beweesdat hij de noodige kennis verworven had om in een hooger studie-jaar geplaatst te wordenzijn vader mogt al zijn invloed bij al zijne hooggeplaatste vienden doen geldenhet baatte niet. Is dit verkeerd; verdient het afkeuring? Wij vragen het aan ieder, die besef van billijkheid heeft. Toch deed en doet dit der Akademie veel kwaad; toch verwekt het wrok en tegenstand bij de zoodanigenwier zoons óf niet geplaatst worden na het afleggen van hun Aspiranten-examen óf meer dan vier jaren aan het bereiken hunner bestemming

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1856 | | pagina 109