28 oudsten van degenen die hunne opleiding geheel te Breda genotenhebben dit jaar de gouden gesp voor vijftienjarige Officiersdienst verworven. Hadden wij er niet zulke goede makkers onder, en ware het niet dat wij ons het regt onl- zeggen hen te beoordeclen, we zouden gaarne over den lof uitwijdendien zij als flinkedegelijke en in alle opzigten bruikbare Officieren verdienen. Het zou ons echter des te moeijelijker vallen dit te doenomdat wij daarbij in eene opentlijke beoordeeling van onze meerderen zouden moeten Nervallen, want daar zijn er onder, die intusschen het geluk hebben gehad bij den Generalen Staf over te gaan en den Kapiteinsrang te verwerven; ze zijn ons vooruitgestreefd. We zullen ons die beoordeeling dus niet aanmatigenen z®Goen slechts aan eiken onbevooroordeelde: zie rondom u en oordeel zelf; vergelijk vooral, zoo uwe herinneringen ver genoeg reikenden loonden geestde beschaving en ook de militaire degelijkheid dezer Officieren met die van vroeger dagen. Ontegenzeggelijk zijn er velen onder, dietoen zij niet meer lot de voortzetting hunner studiën genoodzaakt waren naar mate zij in de praktijk voortschreden, de wetenschap verwaarloosden. Wij twijfelen er geen «ogenblik aan, of veel is er vergeten van hetgeenwaarin zij een glansrijk examen deden. Dit wijte men echter niet aan de Akademie maar wél aan de ontmoedigende omstandigheid, dat het in ons leger niet baat, of men zich op het uitbreiden zijner kennis toelegt; enkelen worden er uit eigen aandrang toe gebragt, maar aansporing van huiten af bestaat er al zeer weinig, en voordeelen zijn er niet, of althans zeer zelden, door te verwerven. Het is eene treurige waarheid; maar eene waarheid is het. Intusschen al is er veel vergeten er is toch veel onthouden ooken wat het meeste zegtde ontwikkeling van het oordeelwaarom het toch bij de studie het meest te doen is, zij is gebleven. De Kadet leert op de Akademie heel veeldat hij niet behoeft te onthouden maar dat zijne diensten reeds ten volle bewezen heeft, indien het slechts strekte om zijn oordeel te ontwikkelen, en in-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1856 | | pagina 114