so daarmede belastendoor wél verdiende belooningen aanmoe digde, gelijk dit vroeger voorgeschreven was omdat men het billijk achtte, zou het nog veel gemakkelijker dan thans vallengoede onderwijzers te vindente vormen en te behouden. Men vordert echter van die Officieren groote talrijke en uitgebreide diensten men vergt dat één of twee personen zich met het onderwijs in alle vereischte vakken belasten, waartoe van hunne zijde eene buitengewoon groote inspanning vereischt w ordten men beloont hen met ééne maand verlof met behoud van traktement. Och! dat men er toch eens toe kwam den paarden de haver te geven, die het verdienen; wezentlijk de remonte zou er veel bij winnenen er zouden veel meer paarden voor den dag ko men, die aanspraak op haver kunnen maken. Onze krijgs- broeders zullen het ons wel niet euvel duiden indien wij hen hier bij paarden vergelijken waarlijk zij arbeiden op het gebied der intelligentie even hard als ploegpaarden op den vruchtbaar te maken akker, met dat voorname verschil echter, dat hun arbeid zwaarder isnaar mate de grond schraler uitvalt. Voorwaar zij mogten wel meer op prijs gesteld worden. Het is echter ten allen tijde zoo geweest, en het zal vermoedelijk nog lang zoo blijvenbij ieder korps bevinden zich enkele Officieren, die door geschiktheid, kennis, ijver, tact, door- zigt en intelligentie boven hunne makkers uitmunten zij krijgen de lastige baantjes; zij worden met allerhande bui tengewone bezigheden belast; zij worden voor alles geroepen, wat maar eenigzins buiten het alledaagsche gaat; zij hebben druk op werk om maar naar wensch te kunnen voldoen aan hetgeen hun opgelegd wordtwant gewoonlijk zijn het van die onbetaalbare mannendie er den hoogsten prijs op stellen om 'tgeen hun opgelegd wordt, goed te verrigten. Inmiddels blijven de middelmaligen van al die lastposten verschoond en deze pruttelen gewoonlijk nog dat zij de dienst moeten doen voor de baantjes-mannen. Bij slot van rekening hebben de baantjes-mannen steeds eene veel lastiger dienst te ver rigten dan hunne pruttelende kameradenen het loon staat voor allen gelijk.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1856 | | pagina 116