31 Doch ik zou haast vergetendat ik ten aanhoore van Kadcts spreek, die zich dit welligt in de ooren knoopcnen al vast het voornemen opvatten, nimmer geschiktheid voor buitengewone werkzaamheden aan den dag te leggen. In- tusschen hieromtrent ben ik volkomen gerustdegenendie daar geschiktheid en aanleg voor hebben, worden door die geschiktheid en door dien aanleg van zelve en onwillekeurig aangedreven, om zelfs al wacht hun geen loon, de diensten te bewijzen, waartoe zij de geschiktheid bezitten. Zij worden door hunne eigen hoedanigheden voortgedreven; zij moeten ondanks hen zeiven. Niettemin is het onbillijk, wanneer hierop geen acht geslagen wordt. Hervatten wij de opsomming der diensten door de Aka- demie aan het leger bewezen; wij moeten er thans eene opnoemen, die zij tevens zich zelve bewezen heeft. In de eerste jaren van haar bestaan na de wederoprigting kostte het moeite het noodig aantal Officieren te vinden die bij haar gedetacheerd zouden worden, om zich met de taak van het onderwijs te belastenvooral was dit bij de zoogenaamde niet-wetenscliappelijke wapens het geval. Tc- genwoordig is er keus genoegniet alleen kan men de ver- trekkenden behoorlijk vervangen, of wel, wanneer eene uitbreiding noodig geacht wordt, daarin behoorlijk voorzien- maar van de vele Burgerlijke onderwijzers, die men aan vankelijk noodig achttezijn er reeds verscheidene door Of ficieren vervangen. Aan Officieren, geschikt om bij den Generalen Staf te dienenheeft het nooit ontbrokensedert de Akademie weder opgerigt is; en niettegenstaande de uitbreiding aan dit wapen in de laatste jaren gegeven, had men altijd ruime stof om Aspiranten te kiezenwaartoe trouwens liefhebbers genoeg zijn, dewijl alleen langs dezen weg eene schielijkcr bevordering verworven kan worden. In de dagen van «geleerde lui, maar voor geen oortje Soldaat!" kwamen de Officieren van de Akademie herkomstig niet voor de benoeming als Adjudant in aanmerking, eene

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1856 | | pagina 117