56 vertrouwde aanstaande Officieren, maar ook door bij alle andere Officieren het licht der wetenschap te verspreiden. Daarom besloot men eene veel grootere volledigheid aan de nog te vervaardigen leerboeken te gevenze zijn thans zoo ingerigt, dat iemand, die dooreen goed sehool-onderwijs voorbereid en met een gunstigen aanleg begaafd is, met hunne hulp zich zeiven verder vormen kan. Bij het onderwijs op de Akademie nu worden die boeken gebruikt, ja, maar niet slaafs gevolgd; en we zullen hun, die een gezond oordeel bezittentoch gewis niet behoeven te verzekerendat er geen volledige bekendheid met alles wat zij bevatten van de Kadets gevergd wordt. Wanneer men dit door sommige menschen hoort onderstellen dan zots men bijna geneigd zijn hun te vragen houdt gij dan alle onderwijzers der Akademie voor krankzinnigen Dat ech ter de leerboeken dus ingerigt werdenwaswij hebben het reeds aangetoondom nut te stichten bij het leger en wanneer we de veelvuldige aanvragen van de korpsen om die boeken raadplegendan vertrouwen wijdat dit oogmerk bereikt wordt. Zullen wij nu nog van de Rij-, Applicatie- en Smidsschool gewagen? De eerste en laatste gaan wij met stilzwijgen voorbij, omdat de eerste opgehouden heeft te bestaan, en omdat beide ook zeer goed onafhankelijk van de Akademie bestaan kunnen. Zoo wij echter de Applicatie-school aan voeren dan is dit minder om het nut te stavendoor de Akademie voor het leger gesticht, dan wel 0111 juist omge keerd aan te toonendat zijnaar onze meening althans in dit opzigt meer en beter had kunnen werken. In de laatste jaren namelijkheeft men bij de Applicatie- school geen andere Officieren gedetacheerd dan dezulken die hunne opleiding op de Akademie genoten haddenen zich nu verder wenschten toe te leggen. Wij zouden van meening zijndat men juist omgekeerd de voorkeur moest geven aan Officierendie het voorregt dezer opleiding ge mist hebbenmaar die toch een gunstigen aanleg voor de

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1856 | | pagina 122