57 studie bezittenen dezen aanleg niet naar wensch konden ontwikkelenomdat liun daartoe de gelegenheid ontbrak. De Officieren toch, door de Akademie gevormd, hebben zulke grondslagen gelegddat zijindien ze lust in de studie behouden veilig aan hun eigen lot ten dezen kunnen worden overgelaten. Willen zij zich in het een of ander vak verder bekwamenzij bezitten daartoe in zich zelve de noodige hulpmiddelenen de eigen studie moge wat meer inspanning vorderen dan die, welke door het onderwijs van anderen geleid wordt, zij draagt ook niet zelden beter vruchten, althans bij den reeds gevormden man. Welligt werpt men ons hier tegendat niet alle door de Akademie gevormde Officieren op dit standpunt staan; dat sommige nog leiding zouden behoeven: immers wij hebben reeds ge sproken van zekere steenen, die altijd steenen blijven. Nu jazoo zijn er enkelenmaar ochvoor dezulken is eene detacheering hij de Applicatie-school doelloos, juist omdat zij niet geschikt zijn om ooit den glans van diamanten te verwerven Onder de Officieren daarentegen, die de Akademisehe op leiding moesten missen, zijn er, die een gunstigen aanleg bezitten om hij eene Applicatie-school zeer veel nuttigs te leeren. In vroeger jaren toen men aan zulke Officieren de voorkeur gaf, is dit gebleken; en wij gelooven, dat men hun eene groote dienst zou bewijzenmet hen toe te laten. Inlusschen dient men dan ook te wakendat geen anderen toegelaten worden dan zijdie reeds goede gronden gelegd hebben en althans behoorlijk voorbereid zijnwaartoe ge voegelijk de processen-verbaal konden geraadpleegd worden der examens, door hen afgelegd om den Officiers-rang te verwerven. Wij hebben een voornaam gedeelte van onze taak vol- bragt. Wij vertrouwen, dat de onbevooroordeelde lezers volgaarne zullen erkennen, dat het Nederlandsche leger door

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1856 | | pagina 123