38 de heilzame werking der Akademie eene groote verandering ondergaan heeft, die, omdat zij langzamerhand plaats had, niet door iedereen opgemerkt werdmaar vooral opmerkelijk is voor hen, die het leger vóór 1828 gekend hebben. Toen was het eene zeldzaamheid, wanneer een Officier, althans bij de zoogenaamde niet-wetenschappelijke wapenshet weten schappelijk gedeelte der krijgskunst beoefende; thans is het de regel. De Officiersstand is trouwens geheel anders za- mengesteld dan vroeger, ofschoon nog steeds even karig bezoldigdde wezentlijke beschaving in dezen stand ver spreidde degelijke kennis welke men daarin aantreft, zijn van zoodanigen aarddat de Officier met volkomen regt aanspraak kan maken op de hoogachting van zijne landge- nooten. In Nederland echter, en vooral in onze groote handelstedenwaar men den Officier weinig ziet en hem dus niet kent, geniet de militaire stand niet dat aanzien, waaraan hij behoefte heeftde Officier wordt er niet zelden beschouwd als een onbeschaafderuwe weetnietdieweinig geschikt om tot iets degelijks gebruikt te wordenbet krijgsmanskleed gekozen heeft, ten einde op gemakkelijke wijze een sober beslaan te vinden en om door dat kleed ofschoon ten onregte, aanspraak te maken op eene bescha ving, welke hij niet bezit. Fortuin, het is volkomen waar, valt er in dien stand niet te makenen indien de wezent lijke grootheid van den menseh moet worden afgemeten naar de goudstapels, waarover hij beschikt, en de coupons die hij knipt; dan heeft de burger in Nederland groot gelijk, dat hij den Officier weinig telt. Wél zijn er dagen ge weest, waarin de Officier, ofschoon even onbemiddeld en slecht betaald als thansgroot aanzien genoothet waren die onvergetelijke dagen van 1850 en 1851toen de gebeurte nissen in België de Vaderlandsliefde der Noord-Nederlanders dermate prikkeldendat schier allen te wapen snelden en zich om den troon van den gehoonden Oranje-Vorst schaarden. Toen leerden velen den Officier waardeerentoen bragt de handelstand gewillig zijne veelvuldige offers, overtuigd dat

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1856 | | pagina 124