n de Kadets na het appél door hunne oudste makkei's geleid waren, om eigen-oefening te houden. Maar toch, het feit blijft bestaan; het is waar, wij kun nen dat helaas niet loochenenen hoe wij het afkeuren en verfoeijendat zeiden wij u pas. Gij gaat echter van een valsch beginsel uitwanneer gij de tucht bij de korpsen als maatstaf aanneemt, en die der Akademie, voor een zoo bijzonder geval althans, met deze maat meet. Ik zeg voor oen zoo bijzonder geval: zie hier waarom. Bij het korps teekent ieder man de krijgs-artikelendie vooral elke overtreding der krijgstucht met de strengste straffen bedreigenen ook stiptelijk gehandhaafd worden gelijk elk Soldaat dit weet. Die krijgs-artikelen nu dragen weinig bij om in de gewone dagelijksche voorvallen de tucht te handhavendaartoe zijn de gewone dagelijksche middelen voldoendeen dit is bij de Akademie ook het geval omdat er slipt gediend wordt. Die krijgs-artikelen echter zijn alle- zins noodig en toereikend om buitengewone overtredingen der krijgstucht te voorkomen; de vrees voor de zware straf fen die daarop staanbelet zulke overtredingen bij de korpsen: maar die vrees is ook noodig, of denkt gij er anders over, stel u dan eens een korps voor, dat zoo lang bestond als de Akademie, zonder dat er de krijgswet op toegepast werd. O ja! zult gij zeggen, maar het korps in het leger is uit een geheel ander gehalte van menschen zamengesteld dan het Kadettenkorps. Gij hebt volkomen gelijk; maar gij hebt zelf de vergelijking tusschen die twee uitgelokt, ik moest dus wel op het verschil wijzen. Bij de Akademie nuworden de krijgs-artikelen eerst ge- teekend hij de intrede in het derde studie-jaar derhalve slechts door een gedeelte van het korpsen ofschoon men het regt zou hebben om de Kadets der twee oudste jaren wanneer zij het verdiendeningevolge de krijgswet te doen Sedert de verandering in het Reglementin bet vóórwerk vermeldna een ver blijf van twee jaren op de Akademie.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1856 | | pagina 133