89 hoogte; ik verdraai de schroef, en zie, ik kan de Godin op de hielen volgen, en doe dit zoo gemakkelijk, dat ik mij al verheeld een halve sterrekundige te zijn. Hierna bekijk ik de maan zelve, op dezelfde wijze en met veel succesen Dr. Lutiier geeft mij al schertsende en lagchende eenige ophelderingen en inlichtingen, die ik hier niet behoef te herhalendewijl ik tot niet-sterrekundigen spreek, die mij toch niet zouden hegrijpen. Als ik eindelijk genoeg van de Maan en van Venus gezien hebdaal ik weder tot de aarde neder. «Het is hier nog al koud 's winters, als ik zit te obser veren," zegt Dr. Luther. Dit kan ik zeer goed begrijpenen ik vraaghoe dat observeren toegaat. «O, heel gemakkelijk," zegt de sterrekundige. «Hel gaat zóó toe eerst ga ik voor den chronometer staan met een potlood en mijn kladboek in de hand. Ik leeken naauwkeurig den lijd open loop op de teencn de seconden op het gehoor tellende, mijn ladder op. Ik stel, altijd tellende, mijn kij ker, neem plaats op den ladder, leg den regter arm met mijn boekje op de tafel(ik merk nudat hetgeen ik voor een kantoorstoel hieldeen rond tafeltje is op zeer hooge pooten)ga voort met tellenkijk naar mijne sterrenmaak mijne berekeningen, en schrijf ze op hel gevoel neder. Als ik mij vergis in het tellenals ik gestoord word door een onverwacht geluidmoet ik van voren af aan beginnen tellen, schrijven, kijken en denken, alles te gelijk, vordert eenige oefening en is eenigzins vermoeijend. Dat kan ik ook zeer goed heseffen. Het is ook hatelijk als te midden van eene waarneming eene wolk aan den hemel opkomt en alles bederftzie hier," en hij laat mij kijken in zijn kladboek, waarin de lange reeksen van cijfers telkens afgebroken zijn door de droevige aanteekening«es ward triïbe." «Soms wordt het mij daarbij ook trübe in het hoofd," meende de Doktor.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1856 | | pagina 145