60 En geen wonder de vruchten van menig uur van zware inspanning door eene enkele drijvende wolk bedorvenHet is erg Al pratende gaan wij weder naar beneden; de Doktor vertelt mijhoe hij, van dat kleine observatorium uitreeds vier planeten ontdekt heeft hoe hij in drukke corres pondentie staat met al de groote observatoriën ter wereld hoe hij trotsch is op een diploma, hem tot lid benoemende van de Académie des Sciences te Parijsdat de groote Arago zelf, hoewei toen blind, voor hem heeft willen onderteeke nen en ik verneem later van anderendat Hind in Engeland en Hencke in Berlijn te vergeefs getracht hebbenD'. Luther te verleiden om zijne onafhankelijke studiën in het kleine observatorium op te geventen einde verder met hen werk zaam te zijn. Van Dr. Lutiier zeiven verneem ik dat hij zeer ingenomen is met de werken van Professor Kaiseu; dat hij het zich tot eenc eer rekendea eene kleinigheid" te hebben mogen bijdragen tot het oprigten van een nieuw observa torium te Leydenen het doet mij goed te zien, dat Ne derland ook in het buitenland zijne vrienden heeft onder groote geleerden en beroemde mannenwant onder dezen behoort zeker de sterrekundige van het kleine observatorium te Dusseldorp. Zoo men mij vraagt, wat ik echter aan een bezoek daar gehad heb voor mij, dan zeg ik eenvoudig, dat het mij goed deed te zien, met hoe geringe middelen een wezenlijk wetenschappelijk man zich wist te behelpen, en wat groots uittevoeren; het deed mij goed een geleerde te ontmoeten, die geen pedant was; het deed mij vooral goed te zien, hoe een levenslustig, opgeruimd mensch zich met de meest af- getrokkene studiën kan bezig houden en toen ik weder op weg naar de stad wasen een Iaatsten blik terugwierp op het lieve huisje en den slompen toren in den kleinen Den 6den October heelt Dr. Luther eene vijfde planeet ontdekt. M. P. L.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1856 | | pagina 146