EEKEREN (1708). Indien men, op een der mannen wiens naam de geschie denis heeft opgeteekendSchiller's woorden kan toepassen ich sah des ruhmes heil'ge Kriinze auf der gemeinen Slirn enlweiht" dan is het zeker wel op dat gevierde Britsehe legerhoofd, dal in den Spaanschen successie-oorlog Frankrijk op den rand des ondergangs bragtop dien door den roem zoo dikwijls omkransten Marlborough. Dat troetelkind der for tuin heeft zijn naam met eenen glans omgeven, die tijdge- nooten cn nakomelingen verblind heeft, en hen een groot man deed zien, waar inderdaad niets anders was dan een gelukkig man. Want om een groot man te zijn, is het niet genoeglegers te hebben aangevoerdgewesten ver overd veldslagen gewonnendat alles kan het werk zijn van het blinde toeval; maar de heldengrootheid ontstaat uit de vereenigde werking van een veelomvattend genie dat in zijne diep doordachte beramingen den loop der gebeurte nissen voorziet en regeltcn van een vast en groot karakter dat ontzag en bewondering inboezemt en daardoor de gemoe deren der menschen aan zich onderwerpt. Volmaaktheid bestaat hier op aarde nieten daarom moet men haar zelfs bij de uilstekendste stervelingen niet zoekenmaar de on volmaaktheden de gebrekende ondeugden zelfsvan een held, moeten toch altijd vrij blijven van het lage, van het verachtelijkeof ten minsten zoodanig overschaduwd worden door groote en beminnelijke boedanigheden dat het geheel innemend blijft, sympathie cn bewondering opwekt, een dichterlijken glans blijft behouden.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1856 | | pagina 148