65 en Engeland in zijne verraderlijke staatkunde zich van de algemeene zaak afzondertis éen stoute en gelukkige aan slag- voor Villars voldoende om zijne vijanden een goed deel hunner behaalde voordeelen te ontrukken, en Frankrijk in staat te stellen een eervollen vrede te sluiten. Uit de krijgs- gebeurlenissen van den Spaanschen successie-oorlog kan men ten duidelijkste opmerken, hoe alles afhangt van den man, die aan het hoofd des legers is geplaatst; en hoe de onbe kwaamheid van Marlborough's tegenstanders een voornaam deel heeft gehad aan Marlborough's overwinningen. Voor een ander gedeelte zijn die overwinningen toe te schrijven aan Prins Eugemus van Savoijc. In dien man woonde het veldhecrsgenie in de volste beteekenis van het woord; niet, dat hij in zijne lange en roemrijke loopbaan steeds vrij is gebleven van misslagenhet tegendeel is waar men kan die zeer duidelijk opmerken, daar waar hij voor het oogenblik zich door zijne onstuimige hartstoglen laat. wegslepenen de belangen van den oorlog vergeet om slechts aan het najagen van genot te denken. Maar die kortstondige verduisteringen van het genie worden bij het Ooslenrijksche legerhoofd door zoo veel groots, door zoo veel schitterends, door zulke Napoleontische ingevingen en handelingen opge wogen, dat hij daardoor ten volle den naam van groot veldheer waardig wordt. Aan hem alleen moet men groo- tendeels de voordeelen en overwinningen dankendie door hem en Marlborough zijn behaald; en de vereenigino- dier beide legerhoofden is een van de weinige voorbeelden, die de geschiedenis oplevert van goed bestuurde krijgshandelingen terwijl dal bestuur aan meer dan één veldheer is toevertrouwd. Nóg is dal voorbeeld van Eugenius en Marlborough misschien geene uitzondering geweest op dien zoo waren regeldie de eenheid in het opperbevel als de noodzakelijke voor waarde stelt tot het verkrijgen van groote uilkomsten in den oorlog mogelijk was Eugenius met de daad de eenige veld heer van dat leger, waarover in naam Marlborough en hij, beidebevelhebbers waren. 5

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1856 | | pagina 151