72 het bezit der Spanjaarden Lillo in dat der Hollanders. In den rug van het Hollandschc kamp, op nagenoeg een half uur daarachtervoerde een landweg van het dorp Orderen over Hoeven en Cappelle, naar den Bredaschen weg. Op een paar uur noordwestelijk van Eekeren ligt het dorp Stabroek, waar Obdam's leger aanvankelijk had gekampeerd, en waar hetop grooten afstand van de vijandelijke liniën en slechts een uur van het fort Lillo verwijderd, veel veiliger stond dan in zijne gewaagde stelling bij Eekeren. Wanneer men hier nu nog bijvoegt, dat westelijk van den Se/teMe-dijk schorren zijn; dat de landstreek tusschen dien dijk tot iets voorbij den Bergen op Zoomschen weg bouwland ishier en daar doorsneden met lagengebroken grond en met kleine beken die zich in de Schelde werpen en dat de weg naar Breda door de uitgestrekte Breschaelsche heide liep; dan heeft men zoo wat alles gezegd, wat dit terrein toen uit een krijgskundig oogpunt merkwaardig maakte. Was de stelling van het Ilollandsche leger te Eekeren op zich zelve reeds zeer gevaarlijkzij werd het nog meer door de gebrekkige wijzewaarop toenmaals de veiligheids dienst der legers plaats had. In onze dagen zou eene le germacht in den toestand van Obdam's legermacht geplaatst zich niet alleen dekken door eene voorhoede naar de zijde van Merxemom in front den vijand in het oog te houden; maar zij zou ook, door het bezetten van Cappelle en van Wïlmerdonk hare flanken verzekerenen tevens door het ge durig afzenden van patrouilles naar de Breschaelsche heide en den weg van Breda, voorzorgen nemen tegen eene om- trekking op grooten kring. Niets van dit alles schijnt bij Obdam's leger te hebben plaats gehad; alles zal zich denke lijk wel weer bepaald hebben tot het stellen van eenige frontwaehten bij het kamp, zoo als onze reglementaire be palingen dat nóg voorschrijveneene handelingdie zeer goed is in vredestijd, voor de handhaving der orde, maar in oorlogstijd voor de beveiliging des legers hoegenaamd niets deugt. Het door d'IJvoï geteekend plan van den slag

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1856 | | pagina 158