78 van Orderen, den terugtocht naar Lillo onmogelijk heeft gemaakt; en dal, ook aan de zijde van St. Philippe over den Se/ie Mc-d ijkdie vijand oprukt om de Hollanders aan te vallen. Voor velen zouden die rampspoedige tijdingen voldoende zijnom allen moed en alle tegenwoordigheid van geest te verliezen en zich aan radeloosheid over te geven voor vele legers zou zulk een toestand van zaken eene vol doende aanleiding zijn geweest om zich als overwonnen te verklarenen de wapens voor den vijand neder te leggen ten minste dit werd gedaan een jaar later, in den slag bij IloehsUbdtdoor eene Fransche legermacht, sterker dan het Hollandsche leger te Eekeren en stellig in geen gevaarlijker toestand geplaatst. Maar Slangenburg, geen oogenblik aan ontmoediging ge hoor gevende, neemt dadelijk, als beproefd aanvoerder, alle maatregelen die dienen kunnen om zijn dapper leger te redden uit den wanhopigen toestand, waarin het verkeert. De te Wilmerdonk geplaatste macht, door twee bataillons ver sterkt biedt het hoofd aan de van Si. Philippe oprukkende Spaansche bataillons; vooral door een krachtig geschutvuur der Hollanders worden de Spaansche bataillons genoodzaakt te wijkenen af te zien van elke verdere deelneming aan den strijd. Het grootste gevaar echter dreigt van de zijde der Fransche infanterie, die, door ruiterij ondersteund, van de zijde van Hoeven en Cappelle is opgerukt, en in het uren lang met de Hollanders voortgezet gevecht al meer en meer veld wint en de bovenhand verkrijgt. Tilly doet een ge deelte zijner ruiterij lot ondersteuning van Slangenburg's voetvolk oprukkenen eene stoute en gelukkige charge dier ruiterij geeft hier eene geheel andere wending aan den strijd: de Generaal Hompesch werpt zich aan het hoofd der Hol landsche escadrons op de ruiterij van Boufflers, slaat die op de vlucht, valt daarna de Fransche infanterie aan, en doet cenige van 's vijands bataillons uitéénstuiven en in verwar ring het slagveld verlaten. Meer dan een kwartier uurs ver gaan de Fransche troepen terug, en voor het oogenblik is

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1856 | | pagina 164