NEDERLAND EN ORANJE. Indien ooit een volk dure verpligtingen had aan een rege rend stamhuis, dan is liet 't volk van Nederland; indien ooit een regerend stamhuis aanspraak kon maken op de erkentelijkheid der natiedan is het dat van Oranje. En evenwel heeft de partijzucht de daden van sommige Oranje vorsten óf zoeken te verduisterenóf in zulk een daglicht te stellen dat de waarheid geheel op den achtergrond raakte. Nimmer echter is men zoo ver gegaan als in onzen tijd een' tijd, waarin al wat nieuw is of vreemd klinktdadelijk bewondering wekt, dadelijk aanhangers vindt. Nimmer nog heeft men onze geschiedenis zoo willen herzien en van meet af aan op nieuw bewerken, of, gelijk men het noemtrecon strueren, als in onze dagen. En waarom? Om haar te vcr- valschenom de menigte op een dwaalspoor te brengen om eigen eerzucht te bevredigenom eigen' inzigten te doen zegevieren; om hersenschimmen na te jagen. Nimmer nog had een Nederlander het gewaagd den tachtigjarigen oorlog voor te stellen als het uitvloeisel van eerzuchtketterij en berooidheid. Nimmer nog had men er opentlijk voor durven uitkomendat men dien worstelstrijd voor godsdienstvrij heid en zelfstandigheid uit de leerboeken der jeugd wilde ge- wisent hebben. Dit is voor onzen tijd bewaard gebleven dit zoekt men thans met groole bekwaamheid en arglistigheid te weeg te brengen. Enzoo de lecringen en inzigten van deze betweters, van deze leugen-profeten, bij de jeugd, bij de onervarencn ingang vinden; indien men er zich niet altijd en overal tegen verzet: dan zal eindelijk ons eigenaardig volksbeslaau onze nationaliteit verdwijnenen 6*

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1856 | | pagina 169