H wij God verhoede het eene prooi worden voor vreemde overlieersching. Gelukkigdat er reeds welsprekende stem men zijn opgegaan tegen de valsche leeringen van hen, die, onder den dekmantel van vrijheid en vooruitgangde menigte zoeken te misleiden en zich een' weg te banen tot eigen' grootheid. Doch men kan er zich niet genoeg tegen ver zetten. Het is de pligt van elkdie het wel met zijn vader land meent, zijne stem te verheffen tegen zulke vervalschingen onzer geschiedenis. ITet is de pligt van elkdie op de vorming van het karakter van Nederlands jongelingschap eenigen invloed oefent deze van der jeugd af liefde in te boezemen voor het vaderland en voor dat doorluchtig Vor- sten-huis hetwelk voor dat vaderland steeds goed en bloed heeft veil gehad. Daarom kwam het niet ongepast voor in dit Jaarboekje de verdiensten van hel Huis van Oranje jegens het vaderland te vermeldenen aan te toonen of te herinneren hoe Nederland met Oranje steeds geluk, welvaart, achting en roem genoot; hoe het zonder Oranje lot vervalen eindelijk ten val kwam. Omdat de heffe des volks door dweepzuchtvalschcn ijver en razernij tot baldadigheid was overgeslagen omdat land- loopers en bedelaars uil allerlei natiënin Nederland kerken en kloosters geplunderd en de beelden schilderijen altaren en kerksieraden vernield hadden bekrachtigde Philips II niettegenstaande deze beeldenstorm zonder zijne lusschenkomst reeds gestild en gestraft was een vonnis van de Spaanschc inquisitie waarbij al de Nederlanderseenige weinigen met name uitgezonderdvoor ketterseh of keltergunstig en schul dig aan majesteits-schennis verklaard werden; een vonnis, dat het geheele volk zóó Roomsch als Onroomschten ver- derve doemde een vonnis waardoor Philips volgens het regt der natuur alle aanspraak verbeurd bad op hel land en het volk, dat hij tot wanhoop hragt, en 't welk hij geen ander middel van behoud overlietdan geweld met geweld te

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1856 | | pagina 170