koeren. »Men heeft het lot van Nederland in die dagen ver geleken hij dat van Rome onder Sylla maar Sylla maakte lijsten van hen, die vogelvrij verklaard werden, -Philips. liet zich naar Spanje de namen overzenden der weinigen die gespaard konden worden bij Sylla maakten de veroor deelden de uitzonderingenbij Philips de begenadigden." En aan wien droeg Philips de voltrekking op van dit vonnis? Aan den Hertog van Alva dien strengentrolscben en hard- vochtigen dwingeland dien gezworen vijand van al wat Neder lander heette. Met Spaanselie legcrknechten trekt hij ons vaderland binnen, dreigt het een' gruwzamen ondergangen brengt de inwoners in rep en in roer, in schrik en in angst. Naauwelijks toch is hij aangekomen, of, gelijk een onzer geschiedschrijvers (-}-) zich uitdrukt »de onschuldigen worden ter dood gesleeptedelen en onodelen vermoord jongen en ouden vrouwen en maagden kinderszonder onderscheid van kunnejaren staat of ranggeslacht. Plakkaten met bloed geschreven aangeplakt. Geregtshoven om in de ver- borgenste schuilhoeken van 's mcnsclien hart te wroeten opgerigt. Mensehen levend aan staken gehecht, met priemen doorregen door de vlammen tot asch verteerd." Stroomen en beken met lijken verstoptgalgen en hoornen met lijken beladen. »Die zich op regten en privilegiën be roepen opgeknooptden kop van den romp gebouwen in de boeijen geworgd. Zoo vele Nederlanders, schier zoo vele brandstapels, zoo vele schavotten! Beschuldigingen worden zonder aanklager gesmeed 1 vonnissen zonder raadpleging ge veld terwijl de reglers slapenen zonder kennisneming het geroep opgaat naar de galg naar de galg met dien on zalige 1 Het aantal van onschuldige lijders kan in de gevan genissen door den allersnoodsten booswicht gebouwd niet meer bevat worden men bouwt aanstonds nieuwe. Men Bosscha NeCrl. Hcliend.1bi. 145. (t) A. Klcit, Over 't recht der Nederlanders om hunnen wettigen Vorst cn Ilcer Philip*den Koning van Spanje af te zweren.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1856 | | pagina 171