88 vrijheid. Zijn oudste, Willem Lodewijk, later de regterhand van Maurits werd door een' kanonskogel zoodanig verminkt dat hij al zijn leven kreupel ging; twee andere verloren het leven in den strijd tegen de gehate Spanjaarden. En Willem van Oranje de grondlegger onzer vrijheidhij wien de tijdgenoot den eernaam gaf van vader des vaderlands hij wien de nazaat en de dankbare nakomelingschap standbeelden in Neêrlands hofstad oprigttehij werd het slagtoffer van een' door Spanje omgekochtcn sluipmoordenaar wiens ge slacht tot den adelstand verheven werdook hij stierf voor het vaderland, en riep stervende uit en stervende huichelt men niet »BIijn God.' mijn God! ontferm u over mij en over uw arm volk Naar waarheid zong Neêrlands grootste dichter van Willem van Oranje «De glorie van zijn stam en Neórlands dierbre Vader »Wien God, en niets dan God in 'tvredig harte lag; «De Zwijger StaatsmanVorsten Oorlogsman te gader «Maar Christen in 'tgemoed, in wandel, en gedrag. «Die alles onderstond voor 'thandenvrij geweten; «Geen zucht voor Grootheid had, maar Waarheid, maar Geloof, «En, daar hij 't Vaderland ontweldigde aan de keten, Zich-zelf en al zijn bloed blijmoedig gaf ten roof." Wie zou na den rampzaligen dood van Willem I, die de ziel was geweest van den wettigen opstanddie door zijne schranderheid en diepe staatkunde de dikwijls wijd uiteen- loopende bijzondere belangen en bedoelingen ten nutte van het algemeen welzijn, had weten te leiden en te besturen de teugels van het bewind in handen nemen wie zou ze met eene krachtige en vaste hand voeren in een' tijd dat de geduchte Prins van Parma met beleid en veerkracht de zaken van Spanje in Nederland voorstond Men wendde zich lot Engelanden Koningin Elizabetu zond ons den Graaf van Leicester als Opperlandvoogd een zedeloos mandie onbe dreven was in staatszaken, en geen andere verdiensten bezat BulderdijkKrekelzangen I bl. 139.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1856 | | pagina 174