89 dan dat hij de gunsteling was der Koningin. Het was aan sijne onbekwaamheid, aan zijne kortzigtigheidaan zijne kui perijen te wijten dat tweedragt ons land verscheurde dat de gehate Spanjaard weder gewigtige voordeelen behaalde. Wie stuitte den vijand in zijne vaart? De zoon van den vader des vaderlands de roemruchtige Mauiuts. Na het ver trek van Leicester kreeg hij genoegzaam gezagom zich met kracht te doen gelden. De inneming van Breda opende de rij van die glansrijke overwinningen waardoor hij de bewondering van gansch Europa wektew:aardoor hij den Spanjaard noodzaakte tot een veeljarig bestand en hem dwong de zelfstandigheid van ons vaderland te erkennen. Had Willem I de Republiek gegrondvest en JIaurits ze vrijgevochten; de edele Frederik Hendrik trad in de voet stappen zijns vaders en broeders. Hij bevestigde de Repu bliek breidde hare grenzen uiten schonk haar dien voor muur welke nog weinige jaren geleden den muitenden Belgen ontzag inboezemde en hen stuitte in hunne dolle vaart. Het was de Stedendwingergelijk Frederik Hendrik genoemd is, die het besliste »Of Nassau gedempt zou zijn van Spanje, a Of 'tmoedigh Aragon zich buighen voor Oranje." Fier was de houding der Vereenigde Nederlanden bij den vredehandel te Munster. Het weleer zoo trotsehe zoo magtige Spanje moestafgestreden en verwonnen het hoofd buigen voor de jeugdige Republiek. Het moest niet alleen hare vrij heid en onafhankelijkheid erkennen, maar ook »in het onder schrijven der bepaling tot het sluiten van de Schelde zich eene vernedering laten welgevallenwaarvan geen tweede voorbeeld is in de Geschiedenis." (j-) Doch niet alleen hebben onze voorvaderen aangevoerd door de Oranje-vorsten zich toen vrijgevochten van de Spaansche Vondel Begroetenis aan Frederick Henrick. Bosscha, Ncér lands Heldendaden, I, bl. 496.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1856 | | pagina 175