95 van bekwame aanvoerders berooidmiste die eenheiddie krijgstucht, die ervaring, dien militairen geest, waardoor het alleen sterk kan zijn. En toen in 1672, dat rampjaar voor Nederland, de vijand ons van alle kanten besprong, toen waren wij onzen ondergang nabij. In minder dan zes weken was de trotsche Lodewijk XIVdie de Republiek den ondergang gezworen bad, meester van de helft des lands, dat nu aan allerlei moedwilverdrukking en dartelheid lei- prooi was. <c De vijandheerschende en bevelende tot op weinige uren van Amsterdam, dreigde op alle punten, van de boorden van de Maas tot voorde poorten van Groningen Magtige vloten loerden langs de kustenom den benijden en ten ondergang gedoemden staal den laatsten slag te helpen toebrengen." Geheel Nederland was met verslagenheid en schrik vervuld. Nu wasom de uitdrukking van een' ge schiedschrijver van dien tijd te bezigen, «de regering rade loos, het volk redeloos, het land reddeloos!" Nu zond men gezanten naar den Fransehen geweldenaar, om hem den vrede af te smeeken. Reeds wilde Holland, waar de Witt alvermogend was, den vrede koopen voor afstand van grond gebied, eens ten koste van zoo veel bloed vrijgevochten;- reeds sprak men over de millioenen, die men den veroveraar voor zijn' aftogt schenken zou toen Amsterdam eere zij Neêrlands hoofdstad er zich tegen verzetteen steun vond bij Willem IIIvan wien men thansnu bet vaderland in nood was, hulp en redding verwachtte. En die ver wachting is niet ijdel geweest. Naauwelijks was hij met de waardigheden zijner vaderen bekleed, of hij toonde zich den heldenstam waardig, waar uit hij was gesproten. Hij verklaarde al dadelijk de ver nederende voorstellen van Frankrijk voor onaannemelijk. En toen dc Engelsche gezanten hem door bepalingen ten zijnen voordeele zochten te winnen; toen bleek het dui delijk, dat de edele vorst niet naar hooger heerschappij Bosscha, Neêrl. HcUle7id I'. bl. 77.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1856 | | pagina 179