96 lingen, verwaarloosde stelselmatig leger en vloot, trok zich meer en meer terug van alle buitenlandsclie bemoeijmgen en verloor daardoor met zijn steeds verminderend aanzien allengs allen invloed. Dat eendragt magt maakt, daaraan werd niet meer gedacht. Door de krachteloosheid van het alge meen bewind, scheen de Unie slechts in naam te bestaan. Elke stad scheen een afzonderlijke staat te zijn geworden, die niet het welzijn van de provincie of van het hondge nootschap, maar alleen zijn eigen belang behartigde. Door gebrek aan verzorging verging 's lands vloot in de dokken en voor het bouwen van nieuwe schepen had men geen geld. Zweedsche kapers braglen onzen handel op de Oostzee straffeloos gevoelige verliezen toe; en het land, dal eenmaal zoo roemrijk den Sond ontsloten hadvernederde zichom aan een roofnest in de Middellandsche zee den vrede te smeeken. Te regt schreef een Britsch staatsman in 174-S«Als natie, geloof ik niet, dat aan de Hollanders de geest en de staatkunde van vroegere dagen ontbreekt; maar zij zijn uitgeput en hebben geen uitvoerende magt: zij zijn als een schip met een goed getal matrozen aan boord, maar zonder geschut, munitie en roer. In een tijd, dat handel en scheepvaart niet alleen arbeid en onderhoudmaar ook overvloed en rijkdommen schonkenzag eene slecht bere kenende zuinigheid de voordeden voorbijdie eene tijdige en buitengewone krachtsontwikkeling kon aanbrengenen zocht zij de staats-bcmoeijingen der Republiek steeds meer binnen den omtrek van baar grondgebied te beperken; zonder te berekenendat een land 'twelk zijnen handel over alle werelddeelen heeft uitgebreid, daardoor zijne hoogste belan gen in de waagschaal stelt. Te vergeefs verhieven de Fagei.s en de Slingelandts hunne stem legen de verkeerdheden hunner eeuwde Edel-Groolmogenden en Edelinogenden ble ven doof voor hunne nadrukkelijke vertoogen. En wat was er het gevolg van Een oorlog om de erf-opvolging H. WaLPOLE.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1856 | | pagina 182