98 de volksgunst deelende, zou liet hem niet moeijelijk geweest zijn, de souvereiniteit te verwerven-, doch de bclangelooze en edeldenkende vorst bleef steeds wars van elke verheffing, die in strijd was met het wezen der Republiek. Hij ver klaarde <1 niets te kennendat de eerzucht eens stervelings meer streden kon, dan zich te mogen houden voor een voorwerp der liefde en hoogachting van een vrij volk.'" Na het stillen der beroerten wijdde hij zijne zorgen aan de be vordering van den bloei van handel en fabrijken; doch zijn stelsel, dat vrijheid van handel tot grondslag had, vond tegenstand bij de bekrompenheid zijner tijdgenootenen zou eerst eene eeuw later gehuldigd en toegepast worden. Het bewind van den edelen Willem IV duurdehelaas naauwelijks vier jarenen derhalve te kortom alle zaden van misnoegen en tweedragt uit te roeijendie gedurende een' stadhouderloozen tijd van bijkans eene halve eeuw welig ontkiemd en opgewassen waren. Te grooter ramp was zijn doodomdat zijn opvolger nog een kind wasen de teugels van het bewind alzoo in handen kwamen van diens moeder, eene Engelsche Prinses. Onder de regering ecner vrouw, die daarenboven vreemdelinge was, wendde de tegenstad- houderlijke partij al het mogelijke aanom haar verloren gezag te herwinnen. Moeijelijk en kommervol was dan ook de taak, die Prinses Anna te vervullen had. Blootgesteld aan miskenning en hatelijkheidgehukt onder de zorgen des bewinds, gaf zij den geest, voordat Willem V nog tot jaren van onderscheid was gekomen. Diens minderjarigheid was nu aan stadhouderloosheid gelijk en toen hij zeven jaren na den dood zijner moeder, op achttienjarigen leeftijd, zelf het bewind aanvaardde; toen waren de grondslagen van alle bestaande regeringen reeds zoo ondermijnd, dat bovenna tuurlijke krachten alleen bekwaam zouden geweest zijn, om het schip van staat, aan allerlei wind van leering blootge steld, en door de hevigste staats-stormen geslingerd, in eene veilige haven te brengen. Reeds had eene valsche wijsbe geerte, op Franschen bodem ontkiemd, gekweekt en gevoed,

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1856 | | pagina 184