99 begonnen de godsdienst en de zedelijkheid te ondermijnen; reeds had de welsprekendste van alle drogredenaarsde thans nog door menigeen bewonderde Jean Jacques Rousseau, de leer der volks-souvereiniteit gepredikt. Zijne hersenschimmen, met zelfvertrouwen en krachtin een1 wegslependen stijl voorgedragen, hadden overal een1 bijna onverdeelden bijval gevonden. Zonderling! Men dweepte met de grondstellingen van een mandie de maatschappij wilde hervormen en die het familie-leven, den grondslag van een1 goed ingerigten staat, miskende of niet begreep. Men dweepte met de utopiën van een1 man, die de wereld verkondigde, hoe men zijne zonen moest opvoeden, en die zelf, de heilige banden des huwelijks verzakende, zijne kinderen naar het vondelings gesticht bragt, zonder er verder ooit naar om te zien. En toch Zijne hersenschimmen wilde men verwezentlijken. Ook in ons vaderland, waar reeds gedurende het tweede stad houderloze tijdperk alle oorspronkelijkheid in de letterkunde was verdwenen, en navolging der Franschen in letteren en zeden den toon gaf; waar Fransche geest en denkwijze de hoogere standen had doordrongenen deze aan de vreemde spraak de voorkeur gaven boven de moedertaalwaar men hoog was ingenomen met al wat op Fransche leest was ge schoeid, en met minachting neerzag op al wat Nederlandsch was; ook in ons vaderland vond de zoo hoog gevierde Jean Jacques lal van bewonderaars. En toen men in Frank rijk den troon der Bourbons plaats had doen maken voor de leer der vrijheid, gelijkheid en broederschap; toen men het hoofd van een1ja zwakkendoch edelaardigen Koning op het moordschavot had doen vallen: toen werd ook de steeds zoo geroemde Ilollandsche degelijkheid medegesleept door den tuimelgeest der omwentelingtoen wachtte men in ons vaderland alleen heil van de Franschenvan dezelfde Franschen, die ons lot tweemaal toe aan den rand des ver- derfs hadden gesleept, en tegen wier tyrannij men vroeger den kinderen reeds een1 onverzoenlijken haat had trachten in te boezementoen wachtte men alleen heil van T

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1856 | | pagina 185