104 tegen vreemde overheerschingclan onder den standaard van Oranje. Bij alles, wat uitmuntte door deugd, aanzien, kunde en liefde tot het vaderlandbij al wat Nederlander heette, zonder onderscheid van godsdienst of van voormaals aangekleefde staats-beginselenbij allen heerschte slechts één denkbeeld, dat het behoud des vaderlands van Oranje alleen te wachten was. «Er hestonden geen partijschappen meer; zij waren in den haat tegen de Franschen en in de onge lukken des lands verzwolgen. Van Oranje wachtte alles heil; aan Oranje zwoer alles trouw," en Nederland zag zich weder geplaatst in den rang der natiëu van Europa. Oranje handhaafde het in dien rang. Toen de man des gewelds uit zijne ballingschap in Frankrijk teruggekeerd was, en de vrijheid van Europa op nieuw bedreigde, voegde de held van Ciudad Rodrigo nieuwe lauweren hij die, welke hij aan gene zijde der Pyreneën verworven had bij Quatre- Bras dwong hij den vijand tot den aftogt, en in de velden van Waterloo bezegelde hij de overwinning met zijn bloed.— De Nederlandsche vlag, zoo lang verguisd en vertrapt, wapperde weder op den oceaanen bragt schrik en ontstel tenis, waar zij zich vertoonde, om euveldaad en opstand te straffen. Algiers en Palembang kunnen het getuigen. liet herstel van onzen krijgsroem, de handhaving van onze on afhankelijkheid, is echter niet het eenige, dat wij aan Oranje te danken hebben. Denkt slechts, hoe onder en door Koning Willem I handel en scheepvaart herleefden en met deze de welvaart; hoe groote ondernemingen tot bevordering van handel en nijverheid tot stand kwamenhoe uitgestrekte dorre velden in vruchtbare landouwen werden' herschapen hoe onze volkplantingen de hoofdbron van volks-welvaart en volks-rijkdom geworden zijn. Te midden echter van voorspoed en vrede knaagde er een worm aan den geluksstaat van Nederland. De diplomaten y. d. Palm t. a. p. bl. 65.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1856 | | pagina 190