in Eenige uren later zat een twaalftal van degenendie zonder juist dronken te zijn toch allengs de hoogte kregen om een lederen wijnzak geschaardzij zongen een vrolijk liedwelks refrein la belle France en den roem van 't groote leger gold, toen hun gezang plotseling afgebroken werd. 5Ien hoorde het geraas van krakende balkencene soort van gevlochten schot boven de kamer waar zij zatenbrak plot seling, en een man stortte hals over kop te midden van den verstomden groep. Zijne verschijning was zoo plotseling dat zij aanvankelijk veel van eene gewelddadige overrompe ling had. De Fransehen sprongen onwillekeurig op en hunne sabels blonken reeds uit de schede; doch de persoon, die zich zoo plotseling in hun gelag gemengd hadwas klaar blijkelijk de meest ontstelde van het gezelschap. Op zijne knieën vallende, riep hij: «genade, Senores, genade. Ik ben uw arme dienaar José, de waard der venta, gelijk ge u wel herinneren zult. Ik heb nooit iemand gedeerd en houd veel van de dappere Franschen; genade Senores!" Werkelijk herkenden zij ook aanstonds in hem den waard, die hen twee dagen te voren zoo voortreffelijk bediend had, en wiens afwezigheid hunne verwondering in zoo groote mate gewekt had. Zijne plotselinge en onvrijwillige ver schijning werd nu met een hartelijk lagchen begroet, en het gezelschap deed hem met een groolen drinkbeker van zijn eigen wijn bescheid, terwijl men hem van alle zijden over de aanleiding van zijne verberging uitvroeg. José scheen een tijd lang in groote verlegenheid om een bevre digend antwoord op deze vragen te vindenop het laatst gelukte het hem echter, de Franschen te doen gelooven, dat hem, terwijl hij de grootste achting voor hunne natie hadtoch ook tevens eene onbegrijpelijke vrees bevingtel kens wanneer hij de krijgshaftige zonen van die natie zag; daarom had hij 't, hoe ongaarne hij ook alles afstond wat zijn huis opleverdevoor het verstandigste gehoudenzich voor zijn persoou in de eenzaamheid af te zonderentotdat zij zijne woning verlaten zouden hebben. De Franschen waren

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1856 | | pagina 197