115 Na dit onderzoek keerde de Kapitein in de kamer terug waarin hij gezeten hadontbood den waard en ondervroeg hem met schijnbare onverschilligheid over de redenen, waarom hij zich hij de aankomst der troepen verborgen had. José, die inlusschen tot zich zeiven gekomen was, antwoordde den Kapitein bijna hetzelfde, wat hij den Solda ten gezegd had, en voegde er zelfs nog hij, dat hij zich ontegenzeggelijk zeer in zijne vermeende vijanden vergist had, en dat hij hun daarom voortaan ook, zoo menigmaal zij dien weg langs kwamenmet alle mogelijke voorkomend heid afwachten zou. Juist wilde hij zich weder verwijderen, dewijl hij waande den Kapitein volkomen tevreden gesteld te hebben toen de houding des laalsten plotseling eene ge heel andere wending aan de zaak gaf. De Kapitein brak in een onstuimig lagchen uit, dat den armen José vrij on behagelijk in de ooren klonkterwijl de scherpe blik zijns regters tot in het binnenste zijner ziel scheen door te drin gen; en met een ernst, die zonderling met de vroegere schijnbare onverschilligheid in strijd was, riep de Kapitein: a die zotte uilvlugt zou wclligt voor uw oogmerk dienstig zijn, indien gij een baardeloozen recruut vóórhadt, in plaats van een man, die tien veldtogten meê gemaakt heeft. Neen neen er moet eene gewigtigc aanleiding bestaan 0111 een Spaanschen waard te bewegenzich te verbergen en zijn eigendom aan de handen van dragonders over te laten. Ik ben niet gewoon grappen te maken, en zal ook niet dulden dat men ze met mij maakt. Let dus wel op hetgeen ik u zeg!" Nu stond hij van zijn stoel op en trad op den waard toe: over een half uur verlaat ik deze plaats; alvo rens te gaan, wil ik weten, waarom gij u voor mijne lieden verborgen hebt, anders laat ik u aan gindscheu boom op- knoopen Hierbij wees hij op een beukdie vóór het venster zijne donkere schaduwen wierp. Het gelaat van den schoft werd plotseling doodsbleek. Van 't hoofd lot de voelen kreeg hij kippenvelen terwijl hij op zijne knieën viel, zwoer hij bij hoog en laag, dat hij U 8

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1856 | | pagina 199