118 een slecht verholen angst in zijnen toon en zijne gelaats trekken om de overhand kampten. alk beloofde, u niet te zullen laten ophangen, indien gij mij alles mccdecldet," antwoordde de Kapitein, «en deze belofte zal ik nakomen. Er is echter nog eene kleine be denking over, welke gij in uwe bekentenis geheel over hot hoofd gezien hebt, en ik wenschte haar toch nog wel op gehelderd te zien. De troependie van Burgos naar Val- ladolid gaanblijven aldaar gewoonlijk verscheiden dagen hoe kwam het nu, dat deze Diez mijn voornemen wist, om tegen alle gewoonten reeds heden terug te kecren?" De arme duivel werd doodsbleek. Deze vraag had hij niet verwachtderhalve was hij ook niet op een antwoord voorbereid. Hij stotterde eene verzekering van zijne onwe tendheid in dit opzigt; zijn rcgter was echter de man niet, die zich zoo gemakkelijk liet misleiden. Hij eischtedat José hem naar de plaats vergezellen zou, waar de beide Guerilla's heengevoerd waren om de voltrekking van hun vonnis te ondergaan f en vroeg hun hoe Diez zijne voorne mens vernomen had. De uilkomst beantwoordde aan zijne verwachting. De Spanjaardendie in den waan warendat de waard hen geheel vrijwillig verraden hadaarzelden niet eene bekentenis af te leggendie den verrader in hun ver derf moest meeslepen, terwijl deze bekentenis hunnen aan voerder en zijne zaak volstrekt niet schaden kon. Als door éénen geest gedrevenen terwijl zij trachtten op den waard te wijzenriepen zij te gelijkdeze zond ons het berigt." n Zij liegenzij liegen 1" brulde de sidderende schurk. Ik wist immers zelf niets van uwe terugkomsthoe had ik dus Diez daaromtrent kunnen inlichten «Dat is niet waar," zei de Sergeant, die zich onmiddellijk de woorden herinnerdewelke hij twee dagen te voren met den waard gewisseld had. «Ik zelf heb u immers gezegd, wanneer wij terug zouden komen, en droeg u op, voor beteren wijn te zorgen.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1856 | | pagina 204