424 ken voor de paardenaan de andere een hooge muur met eene poorten op den achtergrond eene steile hoogte van vier tot vijf el, waaraan zich een bosch sloot, dat eene uitgestrektheid van eenige mijlen had. Aan de open zijde der plaats knielden de gevangenende dragondersdie liet vonnis voltrekken moestenstonden op ongeveer tien pas van hen verwijderd. De Officier had op den vleugel van het gelid der uitvoer ders plaats genomen, en met uitzondering van het gejammer des waards heerschte er eene doodsche stilte. Op het kom- mando des aanvoerders maakten de Soldaten vaardig." Nog eens weerklonk zijn kommando aan Ten derden male vernam men zijne slem doch toen zijne lippen zich ont sloten om het verschrikkelijke kommando «vuur!" te geven, wierp zich Diez, die de beweging zijner gelaatzenuwen op lettend gadegeslagen hadplat ter aardehet salvo weer klonk. Drie man stortten levenloos neder, en de drie voor den vierden bestemde kogels vlogen een el hoog over zijn hoofd heen: hij sprong dadelijk op, en onder den woesten uitroep Vcnganza!" besprong hij de helling en was binnen een omzien uit het gezigt der Soldaten verdwenen. liet eerste oogenblik waren de FranschenOfficiers en Soldaten, dermate door de vlugl des Spanjaards getroffen, dat zij aan den grond vastgenageld schenen. Weldra echter weergalmde het bevel des aanvoerdersen een vervolgt hem!' bragt hen weer tot bezinning. «Vervolgt hem," riep de Kapitein, «schiet of houwt hem neder! geen genade voor den oproerling!" Ilem te vervolgenwas echter niet gemakkelijkhem neep te schieten of te sabelen nog veel minder. De vurenden hadden reeds hunne karabijnen afgeschoten en Diez was verre verwijderd, eer zij op nieuw geladen hadden; de overige Soldalendie afgezeten waren hadden hunne kara bijnen aan den zadel bevestigd: deze los te maken, ver- eischte natuurlijk tijd. De weinigendie schielijk genoeg hunne schietwapens gegrepen haddenvonden in hunne

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1856 | | pagina 210