i2 a lange sporen, sabels en zware dragonder-uitrusting eene groote belemmering, en konden derhalve slechts lang zaam door het kreupelhout vooruit komen. Kapitein Dubois begreep weldra, dat de vervolging niets balen zou, en liet derhalve appèl blazen. Ilij dacht daarbij wél aan de zwa righeden, die hij op marsch naar Burgos nog te overwinnen zou hebben ofschoon zijne dapperheid door niemand in hel leger des grooteu Keizers overtroffen werd, schatte hij het gevaar niet te geringdat hem tegenover een vijand wachtte, wiens getalsterkte hij niet kende, en die hem in de duisternis van het woud zoo gemakkelijk overvallen kon, Tot geluk van den armen jongeling, die de boeijen des gevangenen losgemaakt had, was zijn vader zoo zeer met de verdere uitvoering van den togt vervulddal deze er niet over nadacht hoe het den Guerilla gelukt mogt wezen zijne handen vrij te makenanders zou hem ligteüjk te Burgos eene bestraffing gewacht hebbenal stond hij ook nog niet in de gelederen. Na eene kortstondige overweging besloot Kapitein Dubois, den langeren weg te kiezendie verreweg de beste was en hem bij een aanval in slaat stelde meer partij te trekken van de goede krijgstucht en geoefendheid zijner manschap. Hij dekte het hoofd en de staart zijner kleine kolonne door eene geëvenredigde vóór- en achterhoedecn gaf bevel tot den aflogt. De JSmpecinado was zeker niet in slaat zijne bende ter gelegener lijd te bereikenen daar hij inzag dat thans eene overrompeling onmogelijk was, zag hij van de onderneming af. Derhalve bereikten de Fransehen Burgos tegen middernacht, zonder verder eenige meldenswaardige ontmoeting gehad te hebben. IV. Drie jaren waren er vcrloopen sedert de gebeurtenissen die wij zoo even verhaalden en de ondergaande zon schoot hare liefelijke stralen, gelijk ecu stroom gesmolten goud,

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1856 | | pagina 211