135 V. Eene dankbare daad had den jongen Dubois het leven gered, en de Empecinado had zijne schuld voldaan. In 't vroege morgenuur van den volgenden dag bragt net geraas van paardenhoeven op den straatweg, die naar de pachthoeve voerde, het bloed in de aderen des jongen I'ranschmansdie toch onder de Guerilla's nog niet regt op zijn gemak was, in eene levendiger beweging. Een zware tredhet gerammel van sporen en het geklingel eens sabels, twelk zijn geoefend oor wél vermogt te onder scheiden liet zich in den gang hoorendie naar zijne kamer voerdeen kondigde een nieuw aangekomen persoon aan liet volgende oogenblik verscheen het mannelijk gelaat en dé stalen gestalte van den Empecinado op den drempel. Nadat hij zijnen gast begroet had met eene gulle hartelijkheid, svelke dezen volkomen gerust stelde, en nadat hij hem met zigtbare bezorgdheid naar zijne wonden gevraagd had deelde hij hem mededat hijna hem op den vorigen dag verlaten te hebben, zich naar het slagveld begeven had. Zich zorgvuldig houdende aan de plaatsbeschrijving, die hij van den jongen man ontvangen had, was hel hem gelukt zonder veel moeite het lijk van diens vader te vinden, dat gemakkelijk te herkennen was geweest aan zijnen uniform welke tot nu toe den roof ontgaan was dier mensehelijke gieren, die op het slagveld de dooden en levenden uitkleed den. Hij had bereids het lijk des Kolonels naar een nabij gelegen gehucht doen brengen, waar het na de aldaar ge bruikelijke eenvoudige voorbereidselen in een aan het kerkhof grenzend huis bewaard werd, om, zoodra de gezondheids toestand des Kapiteins zulks veroorlooven zou, in gewijde aarde begraven te worden. De Franschman was diep geroerd door de leedere oplettendheid van dezen schijnbaar ruwen cn woesten Guerillaen uitte den wensch dat die plegtigheid zoo het kon, nog denzelfden dag mogt plaats hebben. Dit geschiedde het lijk van den gesneuvelden krijgsman werd

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1856 | | pagina 219