458 redden. De begeleider van Diez was zulk een man. Zich overgevendacht hijwas hetzelfde als zich in een gewissen dood te stortendie in elk geval langzamer en smartelijker zou zijn dan degenewelke hem dreigdeindien den vlugte ling de vijandelijke kogels nagezonden werden. Eer hij nog twintig el ver gekomen washad een half dozijn geweer kogels een einde aan zijne loopbaan gemaakt. De Empecinado echter was een man van buitengewonen moeden bij gelegenheden als deze vertoonden zich zijne tegenwoordigheid van geest en onverschrokkenheid in haar vollen glans. Gedurende eenige seconden waande hij wel is waargelijk hij later bekendedat het volstrekt onmogelijk was Ie ontkomen, en hield zich overtuigd, dat zijn uur ge slagen had. De gedachte aan eene vlugt was op een oogen- blikwaarin honderd geweren op pistoolschots afstand hunne loopen op hem gerigt hadden, zoo ongerijmd, dat hij zelfs niet in de verte daaraan dacht, dewijl hij aldus zijnen vijand eene gewisse zegepraal zou geschonken hebben. Op dat oogenblik was hij derhalve tot niets anders beslotendan zich niet levend gevangen te laten nemenen evenmin on gewroken te vallen; zich in zijne volle lengte verheffend, stond hij pal en zonder beweging op den rand des afgronds terwijl het cordon der soldaten zich steeds digter zamentrok en nog slechts weinige schreden van hem verwijderd was. Thans snelde de aanvoerder van den troep, in zijne vreugde over de gevangenneming des wijd vermaarden Guerilla's welke hij reeds voor onvermijdelijk hield, en waaraan hij zeker eene buitengewone bevordering te danken zou hebben, naar de spits zijner troepenen pakte den Empecinado bij den kraag. De laatste bezat, gelijk wij reeds meedeelden, eene reusachtige kracht; zijne meerderheid bestond echter niet enkel in zijne spierkracht, maar evenzeer in eene vlugheid en behendigheiddie door eene stoutheid onder steund werdenwelke voor geen gevaar terugdeinsde. Nooit had hij zijne kracht meer noodig dan thans; en nooit stond zij in zoo hooge mate tot zijne beschikking.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1856 | | pagina 224