142 neus en mond. Diez schudde hem gedurende ettelijke se conden, slingerde hem op den grond, en was weèr tussehen de boomen verdwenen. Toen de Franschen een uur later voorbij kwamenher kenden zij slechts met moeite in de verwrongen trekken van het lijk, dat aan den weg lag, Pedro Velasca's gelaat. liet verhaal van zulke avonturen door den held zeiven en op zoo eenvoudigen, onopgesmuklen toon, boezemde den jongen en gloeijenden Franschman de levendigste belangstel ling in. Hij gevoelde zich weldra zoo op zijn gemak in zijnen nieuwen toestanddat hij hel bijna betreurdetoen met de genezing zijner wonden ook het tijdstip aanbrak waarop hij eersbalve niet langer in zijnen schuilhoek toeven mogt, terwijl het leger, waartoe hij behoorde, te velde was. Getrouw aan zijne belofte, geleidde Diez in persoon hein naar de legerplaats zijner landgenoolen en riep hem een laatst vaarwel toe, toen hij nog slechts op geweerschots afstand van de voorposten verwijderd was. Zij scheidden met de opreglste gevoelens van wederzijdsche hoogachting en dikwerf nog onderhield Dubois zijne kameraden op marseh of in de legertent over de herinneringen van den heldhafligen Empecinado. Nog één enkel woord hebben wij hierbij te voegen over den uitslag van den oorlog op het Schiereiland en over het lot van den Empecinado. Onder Wellington verdreef de Britsche legermagl die der Franschen uit Spanje, en in het jaar 1S14 was de oorlog door den val van Napoleon geëindigd, Spanje had inmiddels Ferdinand VII, die verscheiden jaren in Frankrijk als een gevangene geleefd had teruggeroepen onder het bedingdat bij de Constitutiedoor de Cortes ingesteld handhaven zou. Zoodra Ferdinand zich op den troon bevestigd hadweigerde bij de Constitutie. Een langdurige burger oorlog volgde op den grooten krijg, en de Empecinado

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1856 | | pagina 228