20NS- EN MAANSVERDUISTERINGEN. In den loop van het Schrikkeljaar 1856 zullen er twee zons- en livee maansverduisteringen plaats hebbenalleen de laatste maansver duistering zal bij ons zigtbaar wezen. I. De eerste zonsverduistering heeft plaats op den 5,ic" April; zij zal totaal zijn voor een deel van Nieuw-Hollanden als gedeeltelijke op de noordelijke en oostelijke eilanden bezuiden Asië gezien wordenonder deze eilanden behoort ook Javawaar tegen den middag de zon aan de bovenzijde voor een gedeelte zal verduisterd wezen. Hel begin heeft op aarde plaats als 't bij ons is 4 u. 4 m. vm.bet begin der totale verduistering te 5 u. 16 m. vm., het einde der totale te 7 u. 23 m. vm.het einde op aarde te 5 u. 36 m. vm. II. De eerste maansverduistering heeft plaats op den 20,lc" April, en wel het begin te 7 u. 55 m. vm.hel.midden te 9 u. 56 m. vm.en het einde te 10 u. 58 m. Op zijn grootst be draagt het verduisterd gedeelte der maan ruim J. van hare mid dellijn. Deze verduistering zal in Amerika, Nieuw-Holland en ook gedeeltelijk in oostelijk Asië ziglbaar wezen. III. De tweede zonsverduistering heeft plaats op den 29"=» Septem ber; zij zal ringvormig wezen voor eene streek van de noord oostelijke punt van Asië, bij Straat Bering, tot nagenoeg in 't midden van Noord-Amerika. Voorts zal zij als gedeeltelijke zigtbaar wezen in 't grootste deel van Asië, een klein noord oostelijk gedeelte van Europa en een deel van Noord-Amerika. Het begin op aarde beeft plaats als 't bij ons is 1 u. 49 m. vm. bet begin der ringvormige verduistering te 5 u. 59 m. vm., het einde der ringvormige te 4 u. 48 m. vm. en het einde der verduistering op aarde te 6 u. 47 m. vm. IV. De tweede maansverduistering heeft plaats op den 13<l5n October, en zal bij ons ziglbaar wezen. Zij neemt te 9 u. 41 m. nam. een aanvang, terwijl haar midden te 11 u. 14 m. nam. van 13 October en haar einde te 0 u. 47 m. vm. van 14 October zal plaats grijpen. Bij het midden zal de maan voor een oogenblik geheel verduisterd w ezen. De verduistering heeft plaats over de zuidzijde (voor ons de benedenzijde) der maanen haar geheel verloop is zigtbaar in Europa eu Afrika; het begin alleen in enkele deelen van Asië en Nieuw-Holland, het einde in een ge deelte van Amerika. NB. De planeet Venus is morgenster van het begin des jaars lot half Julij en wordt vervolgens avondster; maar zij blijft bij bet ondergaan der zon meest laag bij de kim

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1856 | | pagina 22