56 Kadets voor alle wapens der Landmagt vier jaar aan hunne opleiding bestedenen de Adelborsten voor de eigentlijke Zeedienst slechts drie, dan zal het niet moeijelijk zijn te beseffen, dat de vorming der laatsten in menig opzigt bij die der eersten moest achterslaan. Herhaaldelijk hebben wij in dit Jaarboekje op de nadeelen gewezen, die daaruit naar onze vaste overtuiging moesten voortspruitenmen was er echter op gesteld, dat de Adelborsten op zeer jeugdigen leeftijd aan boord kwamenen ofschoon dit zeker ook zijne voordeelen heeft, wij voelden ons gedrongen dit thans nog eens op te merken aan degenendie welligt later genegen zullen zijnde vruchten der Bredasche opleiding te be- oordeelen. Wij betreuren de scheiding hoofdzakelijk voor de Marine zelve;" zeiden wij, en hier rijst natuurlijk de vraag: zou zij er dan zoo veel bij verliezen Ontegenzeggelijk is bet voor de Marine nadeeligdat et- zoo weinig stabiliteit zetelt in de wijzewaarop hare aan slaande Officieren opgeleid worden. In eene zoo gewigtige zaak moet men niet telkens veranderingen aanbrengen. De Marine moet nu te Breda uitsterven. Dit werkt ongunstig voor de Adelborsten, wier aantal steeds geringer wordt, en die ten laatste met zoo weinigen overblijvendat sommige diensten hun moeijelijk onderwezen zullen kunnen worden omdat daarbij een grooter aantal vereischt wordt. Bovendien is het voor de Adelborsten niet zeer opwekkendeene op leiding te moeten blijven genieten welke als ondoeltreffend afgekeurd isen daarbij hun aantal steeds kleiner en kleiner te zien worden. De bier opgenoemde nadeelen der scheiding gelden echter voornamelijk slechts voor de Adelborsten, die nu nog op de Akademie zijn; maar zullen de anderen er bij verliezen? Wij zijn niet dwaas genoeg te bewerendat men elders de opleiding niet even doeltreffend en welligt nog beter kan ïnrigten dan te Breda; wij wenschen vurig en opregtelijk in hqt belang der Zeemagt, dat de opleiding aan boord in

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1856 | | pagina 58