VOORBEREIDINGSSCHOLEN Wanneer wij ons naar den Jaarlijkschen uitslag van het Aspiranten-examen een denkbeeld vormen van den staat van het middelbaar onderwijs in ons land dan is het daarmede nog vrij treurig gesteld; dan is er nog een groot aantal onderwijzers, die niet op de hoogte van hunne gewigtige taak zijn; dan zijn er helaas nog vele, die zaken onderwij zen waarvan zij zelve weinig of geen begrip hebben. Het smart ons dit te moeten zeggenhet te moeten herhalen nadat wij reeds in vorige Jaargangen zoo dikwijls onze be langstellende opmerkingen daaromtrent maakten. Wij hadden ons wel niet voorgestelddat die opmerkingen dat onderwijs verbeteren zoudenhiertoe is meer noodig dan een geschre ven woord. Wij vleiden ons echter met de hoop, dat.de ouders en voogden allengs de goede scholen zouden leeren kennendat zij niet ligtvaardig de zoo gewigtige vorming hunner zonen zouden toevertrouwen aan mannendie de ge schiktheid missen om deze gewigtige taak met goed gevolg te volbrengen. Wezentlijk, hij is geen goed, zelfs geen middelmatig onderwijzer in de wiskunde, die volstaat met te eischendat zijne leerlingen hem w oordelijk den inhoud van het een of ander leerboek wedergevenzonder zich te overtuigen dat zij het geleerde goed begrijpenen dat zij het kunnen toepassen hij mat zijne arme leerlingen af; hij geeft hun tegenzin in do studiewant hoe wil men behagen scheppen in het van huiten leeren van zakendie men volstrekt niet begrijpthij verstompt hun oordeel in plaats van het te ontwikkelenhij begaat een zoo groot kwaad aan de jeugdige koppen, die men hem toevertrouwt, dal een eerlijk geweten hem daarvan moest afschrikkenhet ware veel beterdat hij niets onderweesdan zou de

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1856 | | pagina 60