40 prikkelenen daartoe moeten zij onderwezen worden door iemanddie dat ten volle beseft en er steeds naar streeft dat doel te bereiken. Waartoe zouden echter die opmer kingen dienen? De goede onderwijzers hebben haar niet noodigzij deelen deze meening ten vollehun onderwijs bewijst hoe zij van die meening doordrongen zijn. De on geschikte onderwijzers zullen er helaas niet beter door wor den want de ongeschiktheid van de meesten zetelt niet in hunne onbekendheid met hetgeen wij aanvoeren zouden maar in hunne eigen onkunde. Het is een hard woord; wij bezigen het met grooten tegenzin bij het spreken van een stand, wier leden wij bijzonder hoog achten; maar wij moeten het bezigenopdat de belanghebbenden de oogen zullen openen. Menig onderwijzer, die zijne jonge lieden op het examen afrigt, zou al een heel ongelukkig figuur makenindien hij zelf het Aspiranten-examen moest afleg gen zelfs al was het alleen in de vakkendie hij persoon lijk onderwijst. Wij moeten er de aandacht op vestigen want wij achten het billijk en heilzaamdat de gofde onderwijzers fortuin maken door met hunne talenten te woekeren en uitmuntende leerlingen te vormenwij achten het even billijk en heilzaam, dat de onkundigen hun aantal leerlingen steeds zien afnemenen hun bestaan zien ver minderen dan zullen welligt zijdie zich op dit be langrijk vak toeleggener naar streven om zich op eene 'uitmuntende wijze te vormen; dan zullen deze zich niet met het oppervlakkig vernis van pedante schoolvosserij te vreden stellendat der maatschappij zoo veel nadeel be rokkent. Nog onlangs gebeurde het ons, dat een vader zijnen zoon aan een voorloopig onderzoek in de wiskunde kwam onder werpen terwijl deze volgens het oordeel van den onderwijzer vrij goed daarin t' huis was. De jongen was bijna zeven tien jaar, en dus op dien leeftijd, waarop men van een goed onderwezen jongeling heel wat verwachten mag; hij had dan ook het leerboek van voren tot achteren en omgekeerd

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1856 | | pagina 62