41 tweemaal doorgewerkten stond op het punt de aangename reis door dat boek voor de vijfde keer te hervatten; op welke wijze hij nu zijne route nemen zouwas mij onbe kend. De kunstmatige onderdrukking van zijn oordeel was bij hem al zeer vruchtbaar geweest. Wanneer men hem de vijf of zes eerste woorden eener stelling vóórzeide, dan wist hij er al heel aardig de anderen achter te lappenof schoon het wel eens zijner aandacht ontsliptedat één verkeerd gekozen woord den zin geheel misvormde en tot onzin maakte; merkte men hem dat op, dan had hij eene vaste regtvaardiging, waarbij hij zou gezworen hebben: «het staat in het boek Mijnheer." Voor boeken had hij trouwens eene allesovertreffende hoogachting, en wanneer men hem aantoonde, dat het zóó niet in het boek stond, dan gold dit natuurlijk zóó veel, dat hij er niet meer over nadacht, waarom zijne uitdrukkingen verkeerd waren. Nu, dat was consequentimmers zij waren verkeerdomdat zij anders waren dan in het boek. Toen hij alle gevallen van gelijk- en gelijkvormigheid der driehoeken met voor zijn doen tamelijke naauwgezetheid opgedreund en bewezen had bleek hetdat hij onmogelijk uit een stuk papier twee gelijk- en gelijkvormige driehoeken kon knippennudat stond ook niet. in het boek Wij overdrijven niet; het hier gezegde is volkomen waar. Ileeft men regt een ongunstig oordeel te vellen over den onderwijzer, die van zulk een jongen zegt, dat hij zijne zaakjes vrij goed kent, en die hem bestemt om binnen kort zijn examen te komen doen Het zou ons volstrekt niet bevreemden, indien sommige onderwijzers wij bedoelen de onkundigen na het lezen van het hier neêrgeschrevene onmiddellijk hunne jongens aan het knippen van gelijk- en gelijkvormige driehoeken zettenalthans het is ons meermalen geblekendat wanneer zich op een examen een struikelblok voor vele Aspiranten openbaarde, het volgende jaar dat struikelblok opgeruimd was; maar helaas, dan deden zich weer andere op. Trou-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1856 | | pagina 63