42 wens hierin zit de zaak niet. De onderwijzer moet zelf een zoo helder inzigt in de behandelde onderwerpen hebben dat hij bij ieder onderwerp door middel van zijn eigen brein onderzoekt, of de leerling begrijpt wat hij er van zegt. Kan de onderwijzer dat, en weet hij bovendien de zedelijke opvoeding zijner kostleerlingen goed te leiden; dan bezit hij eene onuitputtelijke goudmijn, en niet alleen kan hij zich verrijken, maar tevens zal hij het aangenaam bewustzijn in zich ronddragenvan der maatschappij gewigtige diensten te bewijzen; daar bij zijne leerlingen tot flink bruikbare mannen opleidt. liet ongunstig oordeel, dat wij over sommige voorberei- dings-scholen moeten vellensmart ons te meer, omdat wij overtuigd zijndat de resultatendie men daarvan op het Aspiranten-examen te zien krijgt, in vergelijking van de overigen zeer gunstig zijn. Dat examen toch houdt er den schrik inmen kan daar met geen oppervlakkig vernis met geen lorretjesgeklap volstaande onderwijzers weten dit en rigten er zich naar inen indien zij zich zeiven niet de noodige kennis in alle vakken toeschrijvendan zorgen zij dat hierin door goede ondermeesters of door privaat-onder- rigt voorzien wordt, Toch is de uilslag nog niet bemoedi gend; toch zijn er dit jaar van de 148 geëxamineerden 38 afgekeurd, zoodat slechts bijna 61 percent aan de vereischten voldeden. Vergelijkt men dit met den uitslag van vroegere jarenwaarvan wij in den vorigen Jaargang een overzigt gavendan is het niet buitengewoon ongunstig te noemen en dan is men schijnbaar geregtigd om onze klagten onge grond te vinden. Dit is echter slechts schijnbaar,- want vooreerst werd dit jaar de grootst mogelijke toegevendheid hij het examen gebruikt, en menigeen kwam er door, die strikt genomen afgewezen had moeten worden: dit deed men echter omdat er eene zoo groote behoefte aan Aspiranten wasten andere loopt onze klagte niet bepaaldelijk over dit jaar alleenmaar ook over de vroegere tevensen wij gelooven vastelijkdatindien het middelbaar onderwijs op

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1856 | | pagina 64