it) over verheugen indien hij door zijnen aanleg en zijrie vlijt zulk een voordeel voor zijne ouders verworven had. Boven dien het zou den ouders immers nog altijd vrij staanindien ze niet zoo onbemiddeld zijn dat het hun onmogelijk is de opleiding te bekostigenhet aldus bespaard kapitaal te be waren voor den zoondie het verworven haden wien het later bij zijn bekrompen Luitenants-inkomen vooral voor zijne eerste uitrusting, uitmuntend te pas zou komen. Wat hij er dan nog van overhoudtkan hij aan eene zuster schenken want in de onbemiddelde huishoudens van den beschaafden stand ziet het er voor de zusters dikwijls al heel somber uit. O gij rijken der aarde die met dal nietig slijk (zoo als de wijsgeeren het noemen) uw geluk wel niet kunt koopen maar toch een magtigen hefboom bezit tot het opruimen van vele hinderpalen gij weet het nietgij kunt het u niet voorstellen wat er in een onbemiddeld gezin al niet over legd wordtom toch maar ieder kind lot eene fatsoenlijke bestemming te brengenen kijkindien ik deel had aan de landsregering en ik kon mij voorstellen dat door het in voeren van zulk een maatregel ook sleehls één broeder bij magte geweest was zoo iels voor eene zuster te doenmij dunktdit zou mij voor veel verdrietelijkheden schadeloos stellendie aan het besturen verhonden zijn. liet is waarhet gewigtig voordeel van eene zoo eervolle en voordeelige plaatsing kan aldus zoons ten deel vallen wier ouders zoo bemiddeld zijn, dat zij het volstrekt niet behoeven. Welnu, men mag het immers in Nederland wel aan zulke ouders overlaten of zij er al dan niet gebruik van willen maken. Wij staan er u borg voor (och we ver gissen ons hier immers niet in de mcnschheid)onder die bemiddelde ouders zullen er wel gevonden worden die vrij willig afstand doen van hel hun geschonken voordeelvooral indien het hun vrijgelaten wordtdit af te staan aan ouders van andere Aspirantendie aan de vereischten voldeden hetzij dat zij zelve die aanwezen of dat er degenen voor genomen werden die op de tien besten het eerst volgden.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1856 | | pagina 67