DE AKADEMIE EN HET LEGER. Die Ofiiciere sind die Inhaber die Trager, die Bewahrer aller militairischen Tugendeo and Eigenschaften, die ein Volk kriegerisch und grosz mach endie den Schutz des Fiirsten, die Sichcrheit des Vaterlandes verhürgen. a Hetgeen te bewijzen was;" Zegt Pibo Steenstra telkens wanneer hij eene meetkundige stelling bewezen heeft. Menig lezer zal welligthij het door ons gekozen motto stilstaande zeggen <r Heigeen te bewijzen ïsf' Voor dezulken echter zijn deze regels niet bestemd. Wél geloof ik, dat in ons klein Nederland het aantal nog groot is der mannen, die den tijd verloren achten aan de vorming van Officieren en Soldaten hesleed; die de schatten betreuren, welke jaarlijks aan leger en vloot worden ten koste gelegd; die het leger als improductief beschouwenomdat het niets anders voortbrengt dan veiligheid, rust, orde, vertrouwen, waarborgen voor het onafhankelijk volksbestaanbenevens eenigc andere zulke kleine, zedelijke en daarom ontastbare voordeelendie in den Luitenant een nutteloos leêglooper en in den Generaal een booggeplaatsten drilmeester of een gedecoreerden kanker van het oorlogs-budget zienhet zou welligt een verdienstelijke arbeid zijnzulken verblinden de oogen te openen, hun op onomstoolelijke gronden het hooge nut en de onbetwistbare noodzakelijkheid der legers ook in vredestijd te bewijzen. Om hierin met zekerheid te slagen, zou men natuurlijk het productief vermogen van het leger op staathuishoudkundige gronden moeten aantoonen; immers de staathuishoudkunde is het troetelkind van den 1

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1856 | | pagina 87