I zoo beperkten gezigtskring bezaten, dat de kennis van allen zich niet verder uitstrekte dan tot de exercitie- en dienst reglementen verre, zeer verre zij het van ons zulk een blaam te willen werpen op onze voorgangers op de baan der eerzij staan daartoe veel te hoog in onze achting aan geschreven. De Artillerie en Genie toch hadden reeds van veel vroegere tijden af eene naar hare bestemming geregelde opleiding genoten; voor de Infanterie en Kavallerie had ten tijde van Koning Lodewuk Napoleon eene Koninklijke Mili taire Kadetten-school te Honsholredijk bestaanvele Officieren bovendien van het toenmalige leger hadden het groote voor-- regt van door eene onwaardeerbare krijgs-ervaring aan te vullen, wat hun aan kennis ontbreken mogt; en wat nog veel meer zegt, er zijn te allen tijde bevoorregte menschen geweest, met een zoo gelukkigen aanleg bedeeld, dat zij, na in hunne jeugd de onmisbare gronden gelegd te hebben zich zeiven later zonder behulp van anderen wisten te vormen zulke menschen telde ook het Nederlandsche leger in de rijen zijner Officieren. Die menschen hebben aan hunne boven allen lof verheven volharding eene uitstekende zelfvorming te danken gehad welke hen tot sieraden van het leger maakte maar zulke menschen hebben steeds tot de schaarsche uit zonderingen behoorden zullen daaronder wel altijd blijven behooren naar die gelukkige uitzonderingen mogt men zich in een zoo gewiglig punt niet regelen ofschoon het zelfs dan niet overbodig geweest ware, dat de Staat hunne prij zenswaardige pogingen tot zelfvorming leidde en onder steunde, ten einde er des te beter vruchten van te plukken. Wij herhalen het dusaan het leger zelf moest de over tuiging meegedeeld wordendat de Officieren als bezitters dragers en bewaarders aller krijgsmansdeugdenals leiders van het nationale leger, als aanvoerders te velde, als steun pilaren van den troon en van het volksbestaan eene dege lijkewetenschappelijke vorming behoefden. Toch waarom zouden wij het verbloemenhet is vaak heilzaam de waar heid luide te verkondigen, al kunnen niet alle menschen

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1856 | | pagina 90