6 paard ging. Eene derde, hoogstgewigtige verbetering bestond daarin, dat de Aspiranten, die vroeger zonder voorafgaand onderzoek naar hunne verkregen kundigheden tot de Artil lerie- en Genieschool werden toegelaten, voortaan aan een voorafgaand examen werden onderworpenmen had dus reeds ondervonden, dat niet alle hout timmerhout is, en wilde volgaarne voor den brandstapel laten alles, wat zich door onrijpheid, kwade noesten, hartscheuren of wormstekerigheid als ongeschikt voor de schaafbank kenschetste. Maar ook de praktische vorming mogt vooral niet veronachtzaamd worden, en daarom volgde verder eene bepaling, dat de Kadets van den Waterstaat, in hun derde leerjaar gekomen, gedurende zes weken van het jaar naar de belangrijkste werken van den Waterstaat zouden gezonden worden, om daar "werkzaam te zijn; terwijl gedurende denzelfden tijd de Kadets der Landmagt op de vlakte van Waalsdorp geoefend zouden worden in het prak tische gedeelte van hun vak. Gelijktijdig wilde de Koning, dat ook de mindere rangen van het leger een doeltreffend onderwijs zouden ontvangen geheel naar hunne behoeften ingerigten dat aldus gezorgd zou worden voor eene behoorlijke vorming van Onderofficiers en Korporaals. Zoo werd bij besluit van den 29sleQ Decem ber 1815 de instelling van lees-, schrijf- en rekenscholen bij alle korpsen van het leger bevolen, en let wel, dit ge schiedde reeds in het laatst van 1815. Immers uit den spoed, waarmee de Vorst zijne plannen tot hervorming en beschaving van het leger doorzette, blijkt het belang, dat hij daaraan hechtte. Bij besluit van den 5,len December 1818 werden vervolgens, als verbetering van het voorgaande, de School-kompagnicën bij de korpsen Infanterie opgerigten reglementaire bepalingen voor die kompagnieën, als kernen van goede kaders, vastgesteld. Bij de Kavallerie en Artil lerie bleven de pas vermelde lees-, schrijf- en rekenscholen bestaandoch ook hare zamenstelling werd door goede voor schriften nader geregeld; terwijl hetzelfde bij de bataillons Mineurs en Sappeurs plaats had, waar niet alleen voor elk

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1856 | | pagina 92