13 te verwervenzoodanig gewijzigddat dit examen niet ver» pligtend was; maar dat, te rekenen van den l"cn Julij 1836, de l"c-Luitenants der gemelde wapens, die twee jaren in dien graad gediend haddenzich tol het afleggen van het bepaalde examen zouden kunnen aanmeldenen datwan neer zij aan de vereischlen voldeden, eene bijzondere rang lijst van hen hij het Departement van Oorlog zou worden gehouden, ten einde hen tot eene buitengewone bevordering te doen in aanmerking komen. Het voorgeschreven examen was zwaarder voor degenen, die het onderwijs op de Mili taire Akademie of op eene Militaire School genoten hadden dan voor hendie tot Officier aangesteld warenvoordat tot het verkrijgen van de épaulet een examen verplig- tend was. In 1857 werd voor de eerste en eenige keer aan deze bepaling gevolg gegeven. Ten gevolge hiervan werden vier l»te-Luilenants der Infanterie en één der Kavallerie, die aan de vereischten voldaan hadden lot Kapitein aangesteld. Degenen, die niet in alle opzigtcn aan de vereischten vol daan hadden, ontvingen eene aanschrijving, waarin te hunner- kennis gebragt werd, in welke vakken zij te kort geschoten hadden, terwijl zij tevens de toezegging ontvingen, later op nieuw in de gelegenheid gesteld te zullen worden, om in die vakken nadere - proeven hunner bekwaamheid af te leggen. Aan die toezegging is echter nimmer gevolg gege ven en het stelsel van buitengewone bevordering door examen, dat natuurlijk de tegenkanting ondervond van ai diegenen, die niet van de studie bielden, is later vervangen door dat eener buitengewone bevordering bij keuze. Van de mede bij hetzelfde besluit van den 8slc" September 185S ingestelde Vrijwilligers dingende naar den rang van Officier bij de korpsen willen wij liever niet gewagen. Im mers toen later, bij den overgang op voet van vrede, eene vermindering van het leger noodzakelijk geworden was, en het vooruitzigt bestoud, dal men ten minste aanvankelijk de openvallende Officiersplaatsen geheel zou kunnen aanvullen met Kadets van de Akademie herkomstig, werd aan die

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1856 | | pagina 99