39 St. Charles langs den linker oever der St. Laurens levert de bodem ettelijke mijlen ver kwalijk minder groote bezwa ren op of is deze minder rotsig, en wel ongeveer tot te genover den west-uithoek van 't eiland Orleans, waar de onstuimige Montmorency, na zich in tal van bochten door de rotsen te hebben heengewrongenzich met eenen val van 80 cl over de baar in de St. Laurens uitstort. Ten einde deze van nature zoo sterke landstreek met vrucht te verdedigenhad de Markies de Montcalm reeds tijdig op versterking uit het moederland aangedrongenen deze dan ook eindelijk, schoon veel te karig, bekomen. Te recht schreef de wakkere krijgsman aan den Franschen Oorlogs minister Belle-Isle dat het weinig baatteof de Koning op zijnen ijver en volharding in moed vertrouwdewanneer men 't hem aan middelen liet ontbreken. Voorzag men niet bij tijds in de behoefte aan manschappenleeftocht en geld het kon niet missenof de overmachtige vijand zouzoo al niet in dit jaarstellig in eenen eerstvolgenden veldtocht in zijne ontwerpen slagen. Tegenover een aantal van wel vijftig duizend vijanden kon hij, belialven dc Indiaansche bondgenoolenniets overstellen dan 7000 man Canadasche militie en 5200 man linielroepen; terwijl op den oogst niet te rekenen vielhet slachtvee van dag tol dag schaarscher werd, en 't papieren geld, waarin dc meeste betalingen ge schiedden in handen der inhalige beambten cene ware plaag voor den uitgchongerdcn soldaat was. Deze taal vermogt ten minsten zoo veeldat ruim twintig schepen met voor raad en recruten nog vóór de blokkade de Fransche havens verlaten haddenen de St. Laurens waren binnengeloopen eerdat de Britsche vloot in 't gezicht was. Montcalm bleef desniettemin te Quebec zelve over slechts weinige geregelde troepen beschikken. Wat hij bij zich had, waren meest Canadiërs en Indianen, in 't geheel ongeveer 10000 man - o»eene talrijke massa gewapendenschrijft Wolfe nog in September aan Lord Holderness, »»want een leger kan ik ze niet noemen. Indien de Markies,"" voegt hij er bij,

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1857 | | pagina 101